ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Kioxa najmniejsze ssd PCIe 4.0

Kioxia wprowadza na rynek najmniejszy dysk SSD PCIe 4.0

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Budowa wydajnych dysków SSD wymaga zastosowania wielu wysokowydajnych modułów pamięci flash 3D NAND. Dlatego też najszybsze klienckie dyski SSD są zwykle dostarczane w formacie M.2-2280, czyli długą na 80 mm. Ponieważ urządzenia stają się coraz mniejsze, wiele nowoczesnych komputerów PC wymaga małych, ale szybkich urządzeń pamięci masowej. W tym tygodniu firma Kioxia zaprezentowała rodzinę BG5 małych dysków SSD, które łączą w sobie miniaturowe wymiary formatu M.2, interfejs PCIe 4.0 i przyzwoitą wydajność.

Kioxa najmniejsze ssd PCIe 4.0

Kioxa najmniejsze ssd PCIe 4.0

Dyski SSD Kioxia z serii BG5 posiadają 256 GB, 512 GB lub 1024 GB 112-warstwowej pamięci BiCS5 3D NAND z interfejsem 1,2 GT/s i są dostępne w formacie M.2-2230, czyli mają zaledwie 30 mm długości. Dyski bazują na nieznanym kontrolerze zgodnym ze standardem NVMe 1.4 pochodzącym najprawdopodobniej od firmy Phison. Kioxia prawdopodobnie korzysta z własnego firmware’u, aby zoptymalizować wydajność i zużycie energii swoich malutkich dysków SSD. Producent ocenia dyski BG5 na do 3500 MB/s sekwencyjnego odczytu i do 2900 MB/s sekwencyjnego zapisu, a także do 500 tys. operacji IOPS losowego odczytu i do 450 tys. operacji IOPS losowego odczytu.

Zobacz też: Android 12L z datą premiery – tablety na Androidzie zmienią się już wkrótce

Podczas gdy te poziomy wydajności są nieco niższe od tego, czego oczekujemy od dysków SSD z interfejsem PCIe 4.0 x4, należy pamiętać, że BG5 nie może fizycznie korzystać z wielu układów 3D NAND, więc jego potencjalna wydajność jest ograniczona przez jego formę. Wydajność dysków BG5 firmy Kioxia jest zauważalnie wyższa w porównaniu z wydajnością maleńkich dysków Samsung PM991/PM991a, które charakteryzują się sekwencyjną prędkością odczytu/zapisu na poziomie 3,10 GBps/2,0 GBps. Dyski SSD BG5 firmy Kioxia są najszybszymi dyskami klienckimi w formacie M.2-2230, ale mają pewne wady: w przeciwieństwie do poprzedniej generacji dysków SSD z serii BG, nowe nośniki nie są dostępne w formacie BGA, co uniemożliwia ich instalację w komputerach, które wymagają jeszcze mniejszych dysków. 

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najnowsze wpisy