ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
grafen

Polacy stworzyli elastyczny OLED z elektrodą grafenową – takie rzeczy na Uniwersytecie Łódzkim

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

Powstał działający prototyp elastycznego wyświetlacza OLED z elektrodą grafenową. Opracowali go naukowcy z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego i jest to pierwszy tego typu projekt w Polsce. Taki wyświetlacz w przyszłości może być stosowany w składanych smartfonach czy innych tego typu produktach.

Elastyczny OLED z elektrodą grafenową z Uniwersytetu Łódzkiego

elastyczny OLED grafen Uniwersytet Łódzki
Fot. Uniwersytet Łódzki

Elektronika elastyczna, czyli taka, która pozwala np. na zginanie wyświetlaczy, dalej jest rozwijana i przed nią jeszcze daleka droga. Wprawdzie na rynku mamy już takie smartfony, jak chociażby Samsung Galaxy Z Fold3 5G, to dalej trzeba nad niektórymi rzeczami popracować. To dzieje się m.in. na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie opracowano elastyczny wyświetlacz OLED z elektrodą grafenową. Naukowcy zmodyfikowali w tym przypadku warstwę grafenu tlenkiem renu.

To było konieczne, ponieważ grafen, choć elastyczny i przejrzysty w 98 procentach, ma nieodpowiedni poziom tzw. pracy wyjścia, która sprawia, że dioda rozbłyska. Dopiero gdy do warstwy grafenu dołożyliśmy warstwę tlenku renu, poziom pracy wyjścia okazał się optymalny.

Dr Paweł Krukowski

Zobacz też: Jakie były najpopularniejsze hasła w 2021 roku?

Nie jest to żaden model teoretyczny, tylko faktycznie działające urządzenie. Udało nam się stworzyć transparentną strukturę współpracującą z diodami OLED, która umożliwi zastosowanie w praktyce wszystkich rozwiązań elektroniki elastycznej.

Dr hab. Paweł Kowalczyk

W przyszłości tego typu wyświetlacze OLED będą mogły znaleźć się nie tylko w smartfonach, ale również na powierzchni budynków czy szybach w samochodach. Można też wyobrazić sobie, że tego typu wyświetlacze znajdą się wewnątrz pojazdów, co sprawi, że zamiast klasycznej deski rozdzielczej będziemy mieli prawdziwie futurystyczny środek. Obecnie twórcy wyświetlacza pracują nad tym, by udało się zasilić taki ekran inaczej, ponieważ teraz wykorzystywane jest do tego napięcie 20 V. Polecamy też przeczytać wywiad z naukowcami, a znajdziecie go na stronie Uniwersytetu Łódzkiego.

Źródło: Uniwersytet Łódzki

Sprawdź najnowsze wpisy