ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Toshiba dzieli się na trzy firmy

Toshiba się rozpadnie — na jej gruzach powstaną trzy nowe firmy

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Przez około 146 lat Toshiba była jednym z symboli japońskiego przemysłu high-tech, przekształcając się z firmy zajmującej się elektroniką użytkową w giganta, który może również budować elektrownie. Po sprzedaży swojego biznesu pamięci, aby utrzymać się na powierzchni, firma podzieli się teraz na trzy oddzielne podmioty w odpowiedzi na naciski ze strony akcjonariuszy.

Toshiba dzieli się na trzy firmy

Toshiba dzieli się na trzy firmy

Toshiba ogłosiła dziś plany podziału na trzy oddzielne firmy, które będą koncentrować się na półprzewodnikach, infrastrukturze i urządzeniach. Ruch ten jest przynajmniej częściowo motywowany wnioskami wyciągniętymi ze skandalu związanego z ładem korporacyjnym z 2015 roku. Główne cele to poprawa wartości dla akcjonariuszy. Firma twierdzi, że rozdzieli swoje podstawowe operacje na dwie nowe spółki notowane na giełdzie — jedną dla energetyki jądrowej i usług infrastrukturalnych, a drugą dla urządzeń. To, co pozostanie z działalności Toshiby, będzie nadal istniało jako oddzielny podmiot, który będzie posiadał 40,6% udziałów w firmie Kioxia produkującej układy pamięci i inne powiązane aktywa.

Zobacz też: 20 dni do Szczytu Cyfrowego ONZ w Katowicach – co w programie?

Proces reorganizacji ma zostać zakończony do drugiej połowy 2023 roku, a firma planuje również zapewnić 100 miliardów jenów (3,6 mld PLN) zwrotu dla akcjonariuszy w ciągu dwóch lat. Dyrektor generalny Satoshi Tsunakawa powiedział w oświadczeniu:

W ciągu naszej ponad 140-letniej historii Toshiba nieustannie ewoluowała, aby wyprzedzać czasy. Aby wzmocnić naszą pozycję konkurencyjną, każda z firm potrzebuje obecnie większej elastyczności, aby móc sprostać własnym szansom i wyzwaniom rynkowym.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy