ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Intel 4004 ma 50 lat

Urodziny najważniejszego procesora na świecie – to już 50 lat

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Nie ważne czy jesteśmy fanami AMD, czy też procesorów ARM, a Apple M1 traktujemy jako wyznacznik przyszłości. Najważniejszym procesorem w historii jest układ od Intela, któremu tak naprawdę to wszystko zawdzięczamy. Otóż Intel 4004 pojawił się na rynku 50 lat temu, 15 listopada 1971 roku i to właśnie on był pierwszym na świecie komercyjnie dostępnym mikroporocesorem.

Intel 4004 ma 50 lat

Intel 4004 ma 50 lat

Jednak jak to zwykle bywa w takich przypadkach, cała historia zaczęła się jeszcze przed premierą urządzenia. Otóż kilka lat wcześniej japońska firma Nippon Calculating Machine Corp. poprosiła Intela o zaprojektowanie zestawu układów scalonych dla prototypowego kalkulatora o nazwie Busicom 141-PF. Jak wspomina Intel, pierwotne plany przewidywały 12 układów, ale inżynierom firmy udało się dostosować projekt do zaledwie czterech, w tym jednostki centralnej (CPU) 4004. Intel 4004 był 4-bitowym układem zbudowanym w procesie 10 µm, czyli 10 000 nm. Biorąc pod uwagę, że dziś na rynku mamy układy, które korzystają z procesu 5 nm, to wydaje się to śmieszne. Sam procesor składałsię 2300 tranzystorów i pracował z prędkością zegara 740 KHz, czyli wykonywać 740 000 operacji na sekundę. Dla porównania współczesny procesor może zawierać miliardy tranzystorów i wykonywać tryliony operacji na sekundę.

Zobacz też: [Recenzja] realme GT Neo2 – multimedialny smartfon w bardzo dobrym wydaniu

Pamiętajmy jednak, że 50 lat temu jednostki o takiej wydajności w najlepszym wypadku miały rozmiar sporej szafy, a często zajmowały całe pomieszczenia. Dlatego też Intel 4004 był aż taką rewolucją i to mimo tego, że obecnie o wiele wydajniejsze układy możemy znaleźć, chociażby w szczoteczce do zębów albo dzwonku do drzwi i wcale nie mam tu na myśli urządzeń z przedrostkiem smart. Warto na koniec dodać Intel potrzebował aż pięciu lat, aby w ogóle nauczyć inżynierów tworzenia urządzeń w oparciu o mikroprocesory. Wcześniej bowiem bazowali oni na lampach, lub pojedynczych tranzystorach.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy