ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
nauka latania dronami

UODO: Potrzebne przepisy o użyciu dronów do realizacji zadań publicznych

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO) uważa, że potrzebne są przepisy o użyciu dronów do realizacji zadań publicznych. Lotnictwo to dziedzina szczegółowo obwarowana przepisami krajowymi i międzynarodowymi. Czemu zatem miałyby służyć kolejne regulacje?

UODO uważa, że powinny powstać przepisy o użyciu dronów do realizacji zadań publicznych

UODO przepisy o użyciu dronów

Zdaniem Urzędu Ochrony Danych Osobowych w polskim porządku prawnym brakuje przepisów, które kompleksowo odnoszą się do wykorzystywania dronów przez podmioty publiczne do realizowania zadań publicznych. Unijny ustawodawca pozostawił tę kwestię do uregulowania państwom członkowskim.

UODO chce, by powstały regulacje opisujące zasady korzystania z dronów przez różne instytucje. Chodzi m.in. o aspekt pozyskiwania i przetwarzania danych osobowych. Bezzałogowe statki powietrzne często są wyposażone w kamery, mogą nagrywać obraz i dźwięk, także z przestrzeni prywatnych. Zarejestrowane materiały mogą zawierać takie informacje, jak wizerunek, pochodzenie, dane o stanie zdrowia (np. niepełnosprawność), cechy charakterystyczne, sposób postępowania osoby bądź osób, łączące je relacje.

Czytaj także: Mobilne płuca w 41 miastach Polski pokażą, jakim powietrzem oddychamy

Urząd Ochrony Danych Osobowych nie neguje samej zasadności korzystania z dronów w celu realizacji zadań publicznych. Zdaniem urzędu w wielu przypadkach użycie bezzałogowych statków powietrznych bywa nieocenione. Tym bardziej zatem jako stosowane przez podmioty związane zasadą legalizmu (konieczność działania na podstawie i w granicach przepisów prawa) powinno mieć wyraźną – przejrzystą i wyczerpująco uregulowaną – podstawę prawną, wynikającą z powszechnie obowiązujących przepisów prawa – zaznacza UODO.

źródło: UODO

Sprawdź najnowsze wpisy