ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Vectra UOKiK

Vectra z zarzutami od UOKiK – chodzi o nieuprawnione podwyżki opłat

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił zarzuty operatorowi Vectra. Spółka miała podwyższać opłaty za internet i telewizję na podstawie jednostronnej klauzuli, choć umowy zawarte z klientami nie pozwalały na takie działanie. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów operator może otrzymać karę w wysokości do 10% obrotu.

Czego dotyczą zarzuty UOKiK wobec spółki Vectra?

Jak twierdzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), abonenci Vectry dostali listy informujące o jednostronnym dodaniu do ogólnych warunków umowy postanowienia, na podstawie którego Vectra może podnosić wysokość abonamentu raz w roku. Z umów zawartych z klientami nie wynikało jednak, by operator mógł tak postępować. UOKiK zwrócił się więc do Vectry z tzw. wystąpieniem miękkim. Gdyby spółka wycofała się wtedy ze zmian, mogłaby uniknąć postępowania administracyjnego.

Po kilku miesiącach klienci Vectry otrzymali kolejną informację. Tym razem o tym, że abonament wzrósł o 5 zł miesięcznie, choć pierwotne warunki umowy nie dopuszczały takiej możliwości. Jeśli ktoś nie wypowiedział umowy, to musiał płacić spółce o 60 zł więcej w ciągu roku za usługi telekomunikacyjne. UOKiK wszczął więc postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Jego finałem może być kara do 10% obrotu w połączeniu z nakazem zaniechania praktyk i usunięcia jej skutków.

Czytaj także: Hakerzy włamali się do FBI – wszystko, żeby zniszczyć reputację jednego człowieka

W podejmowanych przez nas na rynku interwencjach wielokrotnie wskazywaliśmy, że zmiana istotnych warunków trwającej umowy, a do takich bez wątpienia zalicza się cenę usługi, może nastąpić tylko wówczas, gdy umowa to wyraźnie przewiduje – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Jak wyjaśnia, służą do tego klauzule modyfikacyjne, dające klientowi możliwość sprawdzenia, w jakich sytuacjach mogą nastąpić zmiany. Modyfikacje pozwalające np. na podwyżkę cen nie mogą być wprowadzane jednostronnie przez przedsiębiorcę.

W środę Vectra przesłała nam swoją odpowiedź na zarzuty UOKiK. Spółka zapewnia, że jej działania są zgodne z prawem i deklaruje chęć wyjaśnienia sprawy.

źródło: informacja prasowa

Sprawdź najnowsze wpisy