ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
TSMC i Sony tworzą JASM

Sony i TSMC wspólnie próbują rozwiązać problem niedoboru układów scalonych

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Plotki o partnerstwie Sony-TSMC w produkcji układów scalonych okazały się prawdziwe. Nikkei donosi, że obie firmy współpracują przy budowie fabryki półprzewodników w Kumamoto, w Japonii, która miałaby sprostać silnemu zapotrzebowaniu rynku globalnego na wyspecjalizowane chipy. To znaczy, że zajmą się niedoborami chipów, które nękają wszystkich, od producentów samochodów po marki telefonów. W ramach umowy TSMC tworzy lokalną spółkę zależną, Japan Advanced Semiconductor Manufacturing, w której Sony będzie miało mniejszościowy udział o wartości około 500 milionów dolarów.

TSMC i Sony tworzą JASM

TSMC i Sony tworzą JASM

Fabryka ta nie będzie wykorzystywana do produkcji najnowocześniejszych chipów w 5-nanometrowych i mniejszych procesach. Zamiast tego, na początku będzie produkować układy 22 i 28 nm. Może się to wydawać krokiem wstecz. Warto jednak pamiętać, że układy takie byłyby idealne do zadań, w których koszt i niezawodność są ważniejsze niż surowa wydajność, czyli takich jak samochody i sprzęt przemysłowy. Sony i TSMC oczekują, że budowa fabryki rozpocznie się dopiero w 2022 roku, a zakład nie rozpocznie produkcji przed końcem 2024 roku.

Zobacz też: Netflix Games dopuszczone do iOS i iPadOS przez Apple

Początkowy kryzys, który spowodował te działania, może zostać rozwiązany do tego czasu. Niemniej jednak może to pomóc przemysłowi technologicznemu nadążyć za popytem i zapobiec przyszłemu kryzysowi, który będzie hamował całe gospodarki. Dodatkowo na pewno umocni to pozycję Sony, oraz doda firmie pewne źródło zysków jako wykonawcy produktów niezbędnych w każdej dziedzinie życia.

Źródło: Gizmochia

Sprawdź najnowsze wpisy