ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
T-Mobile w podatkowej Księdze Wstydu

T-Mobile trafił do podatkowej Księgi Wstydu – operator odpowiada na zarzuty

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

T-Mobile znalazł się w podatkowej Księdze Wstydu wydanej przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Autorzy księgi zarzucają magentowemu operatorowi, że ten unika płacenia podatku CIT. T-Mobile postanowił odnieść się do tej sprawy i zaprezentować swoje stanowisko.

T-Mobile w podatkowej Księdze Wstydu

źródło: ZPP

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) opublikował 3 listopada tego roku dokument o nazwie Księga Wstydu Ministerstwa Finansów – dyskryminacja podatkowa polskich firm. Autorzy przeprowadzili analizę, z której wciągnęli wniosek, że podatek CIT jest w zasadzie podatkiem dobrowolnym. Na potwierdzenie tej tezy ZPP zaprezentował tabelę. Wynika z niej, że spośród czterech spółek z branży telekomunikacyjnej, dwie odbiegają od standardów w płaceniu podatku.

Oberwało się T-Mobile oraz Orange, ale to na magentowym operatorze twórcy Księgi Wstydu skupili się w szczególny sposób. Rażącym, negatywnym przykładem w tym sektorze jest spółka T-Mobile Polska, należąca do globalnej Grupy Deutsche Telekom, która przez ostatnie 5 lat zapłaciła 30 801 zł. To mniej więcej tyle, ile rocznie płaci przedsiębiorca rozliczający się podatkiem liniowym, osiągający roczny dochód wynoszący ok. 200 tysięcy złotych – czytamy w dokumencie ZPP. Za pozytywny przykład płacenia podatku autorzy Księgi Wstydu uznali natomiast spółkę P4 (właściciela marki Play).

Czytaj także: Licznik łapek w dół zniknie z YouTube — wiemy, co jest powodem

T-Mobile wydał oświadczenie, w którym odnosi się do przedstawionych zarzutów. Magentowy operator twierdzi, że stosuje się do zobowiązań wynikających z obowiązującego prawa. W 2016 roku T‑Mobile wniósł do budżetu państwa opłaty za zakup częstotliwości w wysokości ponad 4 mld złotych. Kwota ta będąca dla firmy kosztem zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem podatkowym spowodowała powstanie straty, którą to firma jest uprawniona rozliczyć, poprzez obniżenie podstawy opodatkowania, maksymalnie w 5 kolejnych latach – wyjaśnia operator. T-Mobile twierdzi, że organy podatkowe przeprowadziły kontrolę i potwierdziły prawidłowość takiego rozliczenia. Operator poinformował, że do dziś zapłacił ponad 100 mln zł podatku CIT.

źródło: ZPP, T-Mobile

Sprawdź najnowsze wpisy