psbooks

 

 

Jeszcze do niedawna wynotowanie ważnych informacji z książek wiązało się ze spora ilością (mniejszych lub większych) kartek lub też z koniecznością dokonywania zapisków na skraju tekstu. Odkąd popularne stały się wszelkie urządzenia mobilne także notatki sporządzamy z użyciem takich sprzętów.

W ostatniej aktualizacji dla aplikacji na urządzenia z Androidem uproszczono tworzenie własnych zapisków na podstawie książek. Od teraz zapisanie cytatu czy notatki na podstawie tekstu jest tak proste jak nigdy dotąd – wystarczy jedno dotknięcie i cytat wraz z adnotacją jest zapisywany w pliku na naszym dysku Google folderze notatki „Książek Play”.  Dla każdej książki przypisywany jest osobny plik tekstowy

 

Także zapisanie dłuższego fragmentu tekstu zostało uproszczone jak tylko było to możliwe:

 

  1. zaznaczamy tekst, pojawi się okno z najważniejszymi opcjami
  2. jako pierwsza z opcji umieszczona została funkcja eksportu fragmentu do pliku tekstowego. Po jej wybraniu jest jeszcze możliwość dodania komentarza, notatki. Następnie całość zostaje zapisana na naszym dysku.
  3. kolejne fragmenty z tej samej książki umieszczane są w tym samym pliku.

 

 

1-DOCS-COPY

 

 

Przykładowy dokument wygląda następująco:

 

 

2-Docs-copy

 

 

Patrząc od góry widzimy:

 

  • informację o źródle naszych zapisków (tytuł, okładkę, link do pełnej książki w serwisie Google Play Książki)
  • ostrzeżenie, że zapisane poniżej notatki mogą być modyfikowane z poziomu książki. Zalecane jest osobne zapisanie pliku  i dopiero wtedy edytowanie z poziomu Dokumentów Google
  • nasze notatki które są posortowane według rozdziałów. Skopiowany z książki tekst wyróżnia się od naszych notatek kolorem
  • datę sporządzenia
  • po prawej jeszcze stronę z której pochodzi wynotowany fragment – klikając na nią zostaniemy przekierowani bezpośrednio do właściwiej strony książki.

 

Funkcja nie jest aktywowana automatycznie. Aby ją włączyć należy w aplikacji Książki Play wykonać następujące czynności:

 

  1. aktywować w menu opcję zapisu notatek w dysku Google
  2.  wskazać lokalizację dla notatek na dysku Google

 

Wprowadzona przez Google opcja automatycznego zapisywania notatek to bez wątpienia bardzo przydatne narzędzie,  którego moim zdaniem jedyną wadą jest forsowanie dysku Google a nie pamięci urządzenia.

 

Mieliście już sposobność sprawdzić nową funkcję w praktyce?

 

 

Źródło: googlewatchblog.de  

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Smorąg