ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Samsung: smartfony z 64 GB RAM

64 GB RAM w smartfonie? To możliwe dzięki nowym kościom Samsunga

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Nie wszyscy producenci smartfonów sięgnęli po pamięć operacyjną LPDDR5. Nie powstrzymuje to jednak Samsunga przed wprowadzeniem pamięci LPDDR5X, która jest szybsza i bardziej energooszczędna, a także pozwala producentom telefonów na umieszczenie większej ilości pamięci operacyjnej w przyszłych urządzeniach mobilnych. O ile większej? No cóż, chodzi tu oczywiście o te smartfony z 64 GB RAM wymienione w tytule.

Samsung: smartfony z 64 GB RAM

Samsung: smartfony z 64 GB RAM

Warto na chwilę spojrzeć wstecz. W sierpniu zeszłego roku Samsung rozpoczął masową produkcję 16 Gb LPDDR5 DRAM na największej na świecie linii półprzewodników, otwierając możliwość stworzenia smartfona z 16 GB RAM. Warto tu dodać, że nowy układ LPDDR5X to wciąż kości 16 Gb, różnią się jednak od poprzedników. Nowa pamięć jest 1,3 razy szybsza od LPDDR5, co oznacza, że jest w stanie przesyłać dane z prędkością do 8,5 Gbps. Same układy są wykonane w 14 nm procesie technologicznym EUV i potrzebują o 20 procent mniej energii do działania w porównaniu do pamięci LPDDR5. Jednak co ważniejsze, nowy 16 Gb LPDDR5X pozwoli producentom urządzeń mobilnych na upakowanie do 64 gigabajtów w jednym pakiecie pamięci.

Zobacz też: Czujesz się śledzony? Wyłącz Bluetooth!

Spodziewamy się, że nowa pamięć zadebiutuje w rzeczywistych urządzeniach w pierwszej połowie 2023 roku. W międzyczasie Samsung twierdzi, że rozpocznie współpracę z globalnymi producentami chipsetów w celu stworzenia bardziej realnych ram dla rozwijającego się świata cyfrowej rzeczywistości, z LPDDR5X służącą jako kluczowa część tego fundamentu. Co jednak dokładniej to oznacza? Czas pokaże.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy