ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Teleskop Hubble`a odzyskał pełną sprawność

NASA powoli odzyskuje kontrolę nad Teleskopem Hubble`a – jest nadzieja!

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Ostatnie miesiące stanowiły wyzwanie dla Kosmicznego Teleskopu Hubble’a oraz zespołu naukowców i inżynierów nadzorujących pracę tego kultowego obserwatorium. Kiedy już udało się go przywrócić do życia, ten po kilku tygodniach znów odmówił posłuszeństwa. Jest jednak nadzieja, że i tym razem uda się go reanimować. NASA potwierdziła, że od 7 listopada udało się odzyskać instrument Advanced Camera for Surveys znajdujący się na pokładzie Hubble’a. Tym samym instrument zaczął ponownie wykonywać obserwacje naukowe. Pozostałe instrumenty na pokładzie teleskopu pozostają jednak w trybie bezpiecznym.

Hubble częściowo odzyskał sprawność

Hubble częściowo odzyskał sprawność

Zespół Hubble’a kontynuuje badanie komunikatów o utracie synchronizacji, które wykryto po raz pierwszy 23 października. Zespół misji  wybrał instrument Advanced Camera for Surveys jako pierwszy do odzyskania, ponieważ wiąże się z nim najmniej komplikacji w przypadku wystąpienia komunikatu o utraconej synchronizacji. NASA kontynuuje badanie pierwotnej przyczyny problemów z synchronizacją i twierdzi, że do tej pory nie pojawiły się żadne dodatkowe problemy. Zespoły misyjne rozważają w tym tygodniu krótkoterminowe rozwiązania i opracują szacunki dotyczące wdrożenia tych poprawek. Po zakończeniu szacunków zespół będzie mógł przedyskutować odzyskanie innych instrumentów i przywrócenie ich do stanu operacyjnego, aby wznowić pracę. Dochodzenie trwa od 23 października, kiedy to po raz pierwszy wykryto problem.

Zobacz też: BMW pozbywa się ekranów dotykowych w niektórych samochodach – praktycznie nie ma wyjścia

Instrumenty naukowe Hubble’a wydały kody błędów o godzinie 1:46 czasu EDT 23 października, wskazując, że obserwatorium wielokrotnie utraciło synchronizację. Instrumenty na pokładzie teleskopu zostały zaprojektowane tak, aby w przypadku wystąpienia tego typu błędu przechodziły w tryb bezpieczny. NASA jasno stwierdziło podczas dochodzenia, że statek kosmiczny działał zgodnie z oczekiwaniami. Wszystkie instrumenty, które nie zostały odzyskane, są sprawne i obecnie działają w trybie bezpiecznym.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy