ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Pixel 6 odmawia ładowania z niektórymi kablami USB-C i ładowarkami

Skaner odcisków palców w Pixel 6 to jakiś żart – trudno to nazwać ochroną

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Google Pixel 6 został przedstawiony przez Google jako nowy standard bezpieczeństwa mobilnego. Smartfon ten korzysta z wielu technologii, takich jak TrustZone, które są przetwarzane za pomocą dedykowanego układu bezpieczeństwa Titan M2. Dodatkowo skaner linii papilarnych korzysta z niezwykle zaawansowanych funkcji, co ma zwiększać bezpieczeństwo, przy okazji znacznie spowalniając jego pracę. Problem w tym… że nie zwiększa bezpieczeństwa a wręcz przeciwnie: obniża. 

Pixel 6 z wadą skanera linii papilarnych

Pixel 6 z wadą skanera linii papilarnych

Wszystko zaczęło się od tego, że jeden użytkownik Reddita poskarżył się, że jego Pixel 6 jest w stanie odblokować jego żona, mimo że jej palec nie został dodany do obsługiwanych. W jego wątku dość szybko pojawiły się głosy osób, które dostrzegły ten sam problem. Dodatkowym ciosem dla Google jest fakt, że wyszło to na jaw zaraz po tym, jak gigant stwierdził, że czytnik linii papilarnych w najnowszym Pixelu jest powolny z powodu zastosowania ulepszonych algorytmów bezpieczeństwa. Co brzmi jak kiepski żart w przypadku smartfona, którego można odblokować niezarejestrowanym odciskiem palca.

Zobacz też: Już startuje Black Friday od Huawei – zestawy nawet do 3 tysięcy taniej

Google nie odpowiedziało jeszcze na ten problem i raczej nie będzie to łatwe zadanie. O ile przyznanie się do błędu jest raczej oczywistą drogą ku lepszemu, tak podanie przyczyny może stanowić już pewne wyzwanie. Pojawiły się jednak już pewne spekulacje na ten temat. Według nich przyczyną problemu jest fakt, że seria Pixel 6 korzysta z przestarzałej technologii optycznego skanera linii papilarnych na wyświetlaczu, który działa poprzez odbijanie światła od palca. Ten może interpretować jako odcisk właściciela ślad po nim pozostawiony. To jednak tylko przypuszczenia. Co by nie było prawdziwą przyczyną problemu, to jedno jest pewne: Google musi rozwiązać ten problem.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najnowsze wpisy