ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Kosmiczne studio filmowe

Wycieczka po ISS w 4K – obejrzyj stację kosmiczną w każdym szczególe

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Astronauta Thomas Pesquet z Europejskiej Agencji Kosmicznej opublikował dogłębną wycieczkę po Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, pierwszą tego typu nakręconą w 4K. Dla kontekstu warto dodać, że Pesquet wyruszył na swój drugi pobyt na ISS 23 kwietnia 2021 roku, jako część misji SpaceX Crew-2. Sam astronauta na poniższym filmie mówi po francusku. Na szczęście można włączyć także angielskie napisy, chociaż i sam obraz bez objaśnień robi tu duże wrażenie.

Wycieczka po ISS w 4K

Wszystko na stacji kosmicznej jest przyklejone do ściany za pomocą rzepów lub pasków; w przeciwnym razie kamery, komputery, skafandry kosmiczne i wszystko inne swobodnie unosiłoby się po całym obiekcie. Dodatkowo wiele miejsc na stacji kosmicznej jest wykorzystywanych jako magazyny i jest to całkiem normalne, że astronauci muszą poruszać się po tych przeszkodach podczas przemieszczania się z punktu A do punktu B. Zwiedzanie pozwala nam również zajrzeć przez niektóre z iluminatorów, dzięki czemu możemy zobaczyć inne części stacji kosmicznej z zewnątrz.

Zobacz też: PAC-MAN i OnePlus – Tuomas Lampen rozmawia z nami o wyjątkowym smartfonie

Pomimo ograniczeń, astronauci mają do dyspozycji wiele udogodnień. Na przykład niedawno zainstalowano lodówkę, jest też piekarnik i miejsce do jedzenia ze standardowymi przyprawami, takimi jak ketchup, musztarda i majonez, a także sól i pieprz. Jednym z największych wniosków płynących z filmu jest sam rozmiar kompleksu. Zwykle myśląc o warunkach na ISS, do głowy przychodzi jedno hasło: ciasnota, a jak się okazuje to nie do końca prawda. Wynika to jednak z faktu, że zwykle widzi się zdjęcia i materiały pokazujące przejścia między modułami, a nie same moduły. Teraz jednak można i je nadrobić.

Źródło: ESA

Sprawdź najnowsze wpisy