ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
zgubiony dowód osobisty

Chcesz wyrobić dowód osobisty? Od dziś musisz zostawić swój odcisk palca

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Dziś ostatecznie weszła w życie zmiana, o której mówiło się od dawna. Żeby wyrobić dowód osobisty, trzeba zostawić swój odcisk palca w urzędzie. Nowe dokumenty różnią się od obecnych zarówno w warstwie graficznej, jak i elektronicznej.

Odcisk palca konieczny, by złożyć wniosek o dowód osobisty

fot. cyfryzacja KPRM

Nowe dowody osobiste z odciskami palców miały zostać wprowadzone już jakiś czas temu, jednak cały proces się przedłużał. Ostatecznie wniosek o nowy dokument, zawierający odcisk palca i odręczny podpis, można składać od 8 listopada. Wdrożenie nowych dowodów ma związek z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r. Chodzi m.in. o zwiększenie bezpieczeństwa dokumentów.

Niestety, zmiany w dowodach osobistych oznaczają pewne utrudnienia dla osób, które chcą wyrobić taki dokument. Do tej pory wniosek można było złożyć przez internet. Teraz taka możliwość pozostała tylko w przypadku dowodów osobistych dla osób poniżej 12. roku życia. W pozostałych przypadkach trzeba osobiście przyjść do urzędu, aby zostawić odcisk palca. Kolejna wizyta jest konieczna w celu odebrania dokumentu. Wtedy urzędnik zweryfikuje zgodność naszego odcisku palca z tym w dowodzie osobistym.

Do polskich gmin trafiło 7450 skanerów, w urzędach są również stacje mobilne, które umożliwią pobranie odcisków palców od osób, które np. z przyczyn zdrowotnych nie mogą pojawić się w placówce, by złożyć wniosek.

Czytaj także: Rynek smartfonów w Polsce: Xiaomi i Samsung liderami, duże spadki Apple

Co w sytuacji, gdy mamy dowód osobisty bez odcisku palca, ale termin jego ważności jeszcze nie upływa? W takim przypadku nic nie musimy robić, nasz dokument zachowuje ważność.

źródło: cyfryzacja KPRM

Sprawdź najnowsze wpisy