ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
wystawa cyfrowy mózg

Robot rzucający smartfonem i autonomiczne auto na wystawie w Centrum Kopernika

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

W Centrum Nauki Kopernik w Warszawie otwarta została nowa wystawa stała o nazwie Przyszłość jest dziś: Cyfrowy mózg. Jej tematyka to obecność technologii cyfrowych w naszym życiu. Ekspozycja skłania do zadawania sobie pytań o granice zaufania, prywatności, a także o nowe definicje sztuki i kreatywności.

Wystawa „Przyszłość jest dziś: Cyfrowy mózg”

Wystawa zawiera cztery grupy eksponatów, które podzielono według zagadnień problemowych:

  • Sztuczna inteligencja
  • Zaufanie do technologii
  • Sztuka połączona ze sztuczną inteligencją
  • Relacje

Zwiedzający mogą sprawdzić swoje zaufanie do technologii. Wystarczy oddać smartfona specjalnej maszynie i patrzeć, jak robot podrzuca i łapie nasz telefon. Kolejnym eksponatem jest model autonomicznego samochodu, który skłania do zastanowienia się, kto powinien ponieść odpowiedzialność za ewentualny wypadek. Innym ciekawym urządzeniem jest maszyna kresu życia, która ma pomagać osobom umierającym w samotności.

Czytaj także: iFixit potwierdza: Wymiana wyświetlacza w iPhone 13 wiąże się ze sporym problemem

Rozwiązania technologiczne, których jesteśmy świadkami w codziennym życiu — albo te, które pojawią się za chwilę — mają być tylko punktem wyjścia do zastanowienia się nad tym, jakiej przyszłości chcemy — mówi w rozmowie z PAP kuratorka wystawy Anna Skrzypek. Jak twierdzi, intencją wystawców nie jest sugerowanie, które rozwiązanie technologiczne jest dobre, a które złe. To zwiedzający mają sobie sami wyrobić zdanie.

źródło: Nauka w Polsce

Sprawdź najnowsze wpisy