ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Słoneczna mini-rafineria

Energia z dwutlenku węgla w atmosferze – poznajcie słoneczną mini-rafinerię

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Naukowcy z ETH Zürich ujawnili opracowaną przez siebie technologię do tworzenia zrównoważonych paliw. Co ciekawe, może ona produkować neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla paliwa transportowe, wykorzystując jedynie światło słoneczne i powietrze. Zademonstrowali oni stabilne i niezawodne działanie tego, co nazwali słoneczną mini-rafinerią.

Słoneczna mini-rafineria

Demonstracja słonecznej mini-rafinerii została przeprowadzona w warunkach rzeczywistego nasłonecznienia. Pokazała ona metodę tworzenia paliw słonecznych, które mogą być wprowadzone na rynek bez żadnych podatków węglowych. System został opracowany przez zespół badawczy kierowany przez Aldo Steinfelda, który uruchomił swój prototypowy system na dachu Laboratorium Maszynowego w Zurychu. Prototyp może produkować płynne paliwo transportowe, takie jak metanol czy nafta, wykorzystując światło słoneczne i powietrze oraz wieloetapowy proces termochemiczny.

Zobacz też: 120 uczelni w Polsce oferuje mLegitymację Studencką

Mini-rafineria słoneczna działa na dachu budynku od dwóch lat, a Steinfeld twierdzi, że on i jego zespół z powodzeniem zademonstrowali wykonalność tej technologii. Ponadto, zintegrowany system może działać stabilnie w warunkach przerywanego promieniowania słonecznego i stanowi realną platformę dla przyszłych badań. Paliwa wytwarzane przez system są syntetyczną alternatywą dla ciekłych węglowodorów pochodzących z ropy naftowej. Tym samym zachowują kompatybilność z istniejącą infrastrukturą magazynowania, dystrybucji i utylizacji. W związku z tym badacze projektu uważają, że ich paliwa mogą być szczególnie przydatne w zrównoważonym lotnictwie długodystansowym.

Jak to działa?

Paliwa wytwarzane za pomocą systemu są neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla, ponieważ do ich produkcji wykorzystuje się energię słoneczną. Paliwa uwalniają podczas spalania tylko taką ilość CO2, jaka została wyekstrahowana z powietrza podczas ich produkcji. Co ważniejsze, ocena cyklu życia wykazała, że proces zbliża się do 100% lub zerowej emisji, gdy jest wykorzystywany do produkcji materiałów takich jak stal czy szkło przy użyciu energii odnawialnej.

Zobacz też: ZipCharge Go – oto powerbank dla samochodów elektrycznych

System opiera się na termodynamice, a rafineria słoneczna wykorzystuje serię trzech termochemicznych procesów konwersji. Pierwszym z procesów konwersji jest jednostka bezpośredniego wychwytywania powietrza odpowiedzialna za ekstrakcję CO2 i H2O z powietrza atmosferycznego. Następnie urządzenie wykorzystuje słoneczną jednostkę redoks do konwersji CO2 i H2O do mieszaniny CO i H2, znanej jako syngaz. Wreszcie, trzeci etap to jednostka syntezy gazu na ciecz, przekształcająca syngaz w ciekły węglowodór. Jedynym problemem jest tu wydajność całego procesu, który obecnie przynosi stosunkowo mało paliwa. Jednak badacze mają nadzieję, że z czasem to ulegnie poprawie.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy