ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Teleskop Hubble`a odzyskał pełną sprawność

Kolejna awaria Kosmicznego Teleskopu Hubble`a – NASA stara się wyjaśnić sprawę

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Mogło się wydawać, że incydent z awarią teleskopu Hubble`a mamy już za sobą. Jednak już wtedy ostrzegano, że kosmiczny teleskop coraz mocniej przypomina kosmiczny wrak przez wzgląd na swój wiek. W związku z tym kolejna awaria była tylko kwestią czasu. Do kolejnej awarii doszło pod koniec października i zapowiada się, że to nie jest byle błachostka.

Kolejna awaria Teleskopu Hubble`a

Kolejna awaria Teleskopu Hubble`a
Fot. NASA

NASA wydała w tej sprawie następujące oświadczenie:

NASA kontynuuje dochodzenie, dlaczego instrumenty Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przeszły ostatnio w tryb bezpiecznej konfiguracji, zawieszając operacje naukowe. Instrumenty są zdrowe i pozostaną w trybie bezpiecznym, podczas gdy zespół misji będzie kontynuował swoje dochodzenie. 

23 października o godzinie 1:46 czasu EDT instrumenty naukowe Hubble’a wydały kody błędów, wskazujące na utratę określonego komunikatu synchronizacyjnego. Wiadomość ta dostarcza informacji o czasie, których instrumenty używają do prawidłowego reagowania na żądania danych i polecenia. Zespół misji zresetował instrumenty i wznowił operacje naukowe następnego dnia rano.

O godzinie 2:38 EDT, 25 października, instrumenty naukowe ponownie wydały kody błędów wskazujące na wielokrotne utraty komunikatów synchronizacyjnych. W rezultacie instrumenty naukowe autonomicznie przeszły w tryb bezpieczny, tak jak zostały zaprogramowane.

Członkowie zespołu misji analizują dane statku kosmicznego i diagramy systemowe, aby lepiej zrozumieć problem synchronizacji i jak go rozwiązać. Opracowują również i testują procedury, aby zebrać dodatkowe dane ze statku kosmicznego. Oczekuje się, że działania te zajmą co najmniej tydzień.

Zobacz też: Dostęp do Canal+ Online za darmo – vivo powraca z ciekawą promocją

Nie wiadomo więc co tak naprawdę nie działa, ani czy możliwy będzie potencjalny serwis. Miejmy nadzieję, że Hubble powróci do żywych jeszcze przed wystrzeleniem Jamesa Webba i Ziemia przez jakiś czas będzie miała dwoje oczu, a nie tylko jedno. 

Źródło: NASA

Sprawdź najnowsze wpisy