ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Australia oskarża Facebooka

Facebook wyłącza swój system rozpoznawania twarzy

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Meta, znana wcześniej jako Facebook wycofuje się z rozpoznawania twarzy. Firma ogłosiła wyłączenie systemu rozpoznawania twarzy na Facebooku w najbliższych tygodniach. Tym samym zniknie automatyczne rozpoznawanie na zdjęciach, a zespół Facebooka usunie ponad miliard szablonów rozpoznawania twarzy. Automatyczne Alt Text w opisach dla osób niedowidzących również przestanie działać. Oczywiście zmiany te nie dotyczą mieszkańców Unii Europejskiej, ponieważ tutaj już od dawna funkcjonalność ta nie jest mile widziana.

Facebook rezygnuje z rozpoznawania  twarzy

Facebook rezygnuje z rozpoznawania  twarzy

Firma powiedziała, że podjęła decyzję z powodu rosnących obaw o szerszym zastosowaniu rozpoznawania twarzy, oraz z powodu niepewności względem regulacji państwowych. Mimo to Meta podkreśla, że rozpoznawanie twarzy nadal może być pomocne w niektórych sytuacjach, takich jak uzyskanie dostępu do zablokowanego konta. Mimo to uważa, że prywatność jest w tej sytuacji wyższym priorytetem. Nie wyklucza jednak logowania poprzez rozpoznawanie twarzy, podkreślając, że to nie wymaga wysyłania zdjęć na zewnętrzne serwery.

Zobacz też: Wtorkowa aktualizacja biblioteki HBO GO. Dodano ponad 20 kultowych filmów i seriali!

Warto przypomnieć, że Meta (wtedy Facebook) rozliczyła się z pozwem o ochronę prywatności w związku z rozpoznawaniem twarzy na kwotę 650 milionów dolarów w 2020 roku i prawdopodobnie nie jest chętna do zmagania się z podobnymi sprawami. Dodatkowo technologia ta jest zabroniona w wielu regionach, w tym w Unii Europejskiej. Warto dodać, że wokół Instagrama, Facebooka i WhatsAppa narosło w ostatnich miesiącach tyle kontrowersji, że takie działania mogą mieć na celu także chęć poprawy wizerunku platformy.

Źródło: Engadget

Sprawdź najnowsze wpisy