ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Pamięć 5D

Oto pamięć 5D nowej generacji – dysk optyczny o niesamowitej wręcz pojemności

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Naukowcy z University of Southampton w Wielkiej Brytanii od ponad dekady pracują nad techniką przechowywania ogromnych ilości danych na szklanych dyskach porównywalnej wielkości do płyt CD. Obecna iteracja ich technologii jest ponad 10 tysięcy razy gęstsza niż optyczny nośnik Blu-ray. Tym samym dostajemy olbrzymi i niezwykle odpory bank pamięci.

Pamięć 5D

Pamięć 5D

Jak wyjaśnia Optica, Yuhao Lei i Peter G. Kazansky z University of Southampton opracowali metodę, która wykorzystuje energooszczędny laser do tworzenia nanostruktur o dużej gęstości w szkle krzemionkowym w dwóch wymiarach optycznych i trzech wymiarach przestrzennych. Według twórców technika ta pozwala na zapis z prędkością miliona voxeli na sekundę, co odpowiada zapisowi około 230 kilobajtów danych na sekundę. Może i jest to bardzo mało, jednak celem tych pamięci nie jest działanie w serwerowniach, zwłaszcza że to pamięć jednokrotnego zapisu. Warto dodać, że już wcześniej istniały rozwiązania pamięci 5D, te jednak wykorzystywały efekty kwantowe i były znacznie wolniejsze.

Zobacz też: Badacze z Polski wynaleźli innowacyjne lakiery proszkowe

Po co więc jest to potrzebne? Otóż obecne metody zapisu danych są dość nietrwałe. Nośniki magnetyczne i elektryczne są podatne na degradację, co oznaczałoby, że znaczna część istotnych informacji mogłaby zostać bezpowrotnie utracona w razie masowej awarii. W tym jednak przypadku mamy do czynienia z nośnikiem, który jest odporny na upływ czasu, wodę, pole magnetyczne, czy energię elektryczną — a przynajmniej do pewnego poziomu, bo bezpośrednie uderzenie pioruna najzwyczajniej by go stopiło. Przy okazji na niewielkiej płytce można by zapisać aż 500 TB danych. Oczywiście problemem wciąż pozostaje tu kwestia ich odczytu poza laboratorium. 

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy