ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
wykluczenie cyfrowe

Wykluczenie cyfrowe to fakt. 4,5 mln Polaków nigdy nie korzystało z internetu

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Dane z raportu Federacji Konsumentów pokazują, że wykluczenie cyfrowe w naszym kraju wciąż jest obecne. Problem uwydatniła pandemia. Niektórym brakuje urządzeń i dostępu do sieci, ale kłopotem bywa również brak motywacji do korzystania z nowych technologii.

Wykluczenie cyfrowe w Polsce

4,5 mln osób w Polsce nigdy nie korzystało z internetu, a kolejne 1,82 mln jest online jedynie sporadycznie. To dane z raportu Wykluczenie cyfrowe podczas pandemii, który opracowała Federacja Konsumentów. Ponad 80% osób niekorzystających z internetu stanowią seniorzy po 55. roku życia.

Oto najczęściej wskazywane przyczyny braku dostępu do internetu w domu:

  • brak takiej potrzeby (67,7%)
  • brak odpowiednich umiejętności (52%)
  • zbyt wysokie koszty sprzętu (21,6%)
  • zbyt wysokie koszty dostępu do sieci (14,7%)

Wykluczenie cyfrowe ma nie tylko charakter techniczny, ale również społeczny. Wiele osób nie ma motywacji do korzystania z nowych technologii lub uważa, że brakuje im kompetencji. Do grup najbardziej wykluczonych cyfrowo należą osoby najstarsze, z niskim poziomie wykształcenia, w złej sytuacji materialnej, mieszkający na wsi.

Już do 2025 roku prawie 100 proc. populacji Polski będzie mieć dostęp do szybkiego internetu, do tego czasu nastąpi likwidacja tzw. białych plam — zapewnia w wypowiedzi dla agencji Newseria Biznes Justyna Orłowska, dyrektor programu GovTech Polska w Kancelarii Premiera. Ponad 90 proc. Polaków ma dziś możliwość dostępu do internetu – mówi z kolei Witold Drożdż, członek zarządu ds. strategii w Orange Polska. – Obszarem, na którym powinniśmy się skupić, bez wątpienia jest wymiar kompetencyjny – dodaje.

Czytaj także: Android 12 — sprawdź, czy Twój smartfon lub tablet nieoficjalnie pozna nowy system

Oprócz poprawy infrastruktury potrzebna jest zatem edukacja społeczeństwa. Chodzi o pokazanie możliwości, jakie daje internet, ale także uświadomienie zagrożeń występujących w sieci. W przeciwnym razie osoby decydujące się na rozpoczęcie korzystania z internetu mogą paść ofiarą cyberprzestępców lub fake newsów.

źródło: Newseria

Sprawdź najnowsze wpisy