ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
innowacyjne lakiery proszkowe

Badacze z Polski wynaleźli innowacyjne lakiery proszkowe

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Zespół Badaczy z Politechniki Rzeszowskiej opracował innowacyjne lakiery proszkowe. Są one utwardzalne w niskiej temperaturze lub pod wpływem promieniowania UV. Jak podkreśla liderka zespołu, dr hab. Barbara Pilch-Pitera, takie rozwiązanie pozwala użyć lakieru do zabezpieczania powierzchni materiałów o niskiej odporności termicznej (np. drewna).

Innowacyjne lakiery proszkowe

Na zdjęciu Barbara Pilch-Pitera, źródło: materiały prasowe

Lakiery wynalezione przez badaczy z Politechniki Rzeszowskiej można wykorzystać np. do zabezpieczenia drewna, płyt MDF oraz kompozytów. Materiały te nie mogą być wykańczane klasycznymi farbami proszkowymi, ponieważ w warunkach ich utwardzania, czyli w temperaturze od 180 do 200 st. C, mogą ulegać uszkodzeniu. Obecnie do tego typu zastosowań wykorzystuje się wysokoemisyjne wyroby ciekłe — wyjaśnia dr hab. Barbara Pilch-Pitera z Politechniki Rzeszowskiej.

Wspomnianych materiałów używa się m.in. w branżach budowlanej, meblarskiej, motoryzacyjnej i lotniczej. Opracowane przez badaczy z Politechniki Rzeszowskiej lakiery mają być bezpieczne dla środowiska. Wszystko dzięki całkowitemu brakowi emisji lotnych związków organicznych. Projekt naukowców otrzymał grant od Podkarpackiego Centrum Innowacji w Rzeszowie. Program grantowy finansują środki z UE. Kwota wsparcia to prawie 200 tysięcy złotych.

Czytaj także: Inspektorzy sprawdzili czujniki czadu — czy urządzenia są bezpieczne?

Efekt prac badaczy można było zobaczyć podczas Forum Nowoczesnych Technologii Malowania w Arłamowie. Krzysztof Stańko z Podkarpackiego Centrum Innowacji podkreśla, że lakiernicy zainteresowani malowaniem płyt meblowych z entuzjazmem przyjęli wynalazek. Czekają oni na rozwój lakierów w kierunku rozpoczęcia ich masowej produkcji.

źródło: PAP / Nauka w Polsce

Sprawdź najnowsze wpisy