Gdyby przewidzieć nadejście huraganu, zanim ono nastąpi, można by się lepiej przygotować na żywioł — dzięki GPS jest to możliwe. Naukowcy udowodnili, że stosując obserwację wspomnianego systemu, można dowiedzieć się, którędy huragan przejdzie po lądzie. Co najmniej 6 godzin przed uderzeniem w wybrzeże.

GPS pozwala przewidzieć nadejście huraganu

Międzynarodowy zespół naukowców wykorzystał zmiany zawartości pary wodnej w atmosferze wyznaczone na podstawie obserwacji GPS do monitorowania oraz przewidywania toru ruchu huraganu. Częścią zespołu byli Polacy. Badacze zweryfikowali swoje metody dla huraganów Harvey oraz Irma, które uderzyły we wschodnie wybrzeża USA w 2017 roku.

System pozycjonowania satelitarnego GPS pozwala na monitorowanie zmian zawartości pary wodnej w atmosferze poprzez wyznaczenie opóźnienia sygnału na drodze satelita-odbiornik. Wartości te były już dotychczas wykorzystywane w numerycznych modelach prognoz pogody czy w analizach pod kątem możliwych zmian klimatu – wyjaśnia dr hab. inż. Anna Kłos, która razem z prof. dr hab. inż. Januszem Boguszem współtworzyła międzynarodowy zespół odpowiedzialny za omawiane badania.

Czytaj także: Wymienna bateria w smartfonie? Gigaset GS5 z rozwiązaniem, które kiedyś było standardem

Jak tłumaczy dr hab. inż. Anna Kłos, meteorolodzy próbują przewidzieć wystąpienie oraz intensywność cyklonów. Wiarygodność predykcji komplikuje się jednak, kiedy mechanizmy wywołujące cyklony nie są do końca znane. Badaczka poinformowała, że nastąpiło znaczne polepszenie jakości prognoz wraz ze zwiększeniem ilości obserwacji zbieranych przez stacje naziemne.

źródło: PAP / Nauka w Polsce

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.