ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
GPS nadejście huraganu

Nadejście huraganu można przewidzieć dzięki GPS — udowodnili to naukowcy

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Gdyby przewidzieć nadejście huraganu, zanim ono nastąpi, można by się lepiej przygotować na żywioł — dzięki GPS jest to możliwe. Naukowcy udowodnili, że stosując obserwację wspomnianego systemu, można dowiedzieć się, którędy huragan przejdzie po lądzie. Co najmniej 6 godzin przed uderzeniem w wybrzeże.

GPS pozwala przewidzieć nadejście huraganu

Międzynarodowy zespół naukowców wykorzystał zmiany zawartości pary wodnej w atmosferze wyznaczone na podstawie obserwacji GPS do monitorowania oraz przewidywania toru ruchu huraganu. Częścią zespołu byli Polacy. Badacze zweryfikowali swoje metody dla huraganów Harvey oraz Irma, które uderzyły we wschodnie wybrzeża USA w 2017 roku.

System pozycjonowania satelitarnego GPS pozwala na monitorowanie zmian zawartości pary wodnej w atmosferze poprzez wyznaczenie opóźnienia sygnału na drodze satelita-odbiornik. Wartości te były już dotychczas wykorzystywane w numerycznych modelach prognoz pogody czy w analizach pod kątem możliwych zmian klimatu – wyjaśnia dr hab. inż. Anna Kłos, która razem z prof. dr hab. inż. Januszem Boguszem współtworzyła międzynarodowy zespół odpowiedzialny za omawiane badania.

Czytaj także: Wymienna bateria w smartfonie? Gigaset GS5 z rozwiązaniem, które kiedyś było standardem

Jak tłumaczy dr hab. inż. Anna Kłos, meteorolodzy próbują przewidzieć wystąpienie oraz intensywność cyklonów. Wiarygodność predykcji komplikuje się jednak, kiedy mechanizmy wywołujące cyklony nie są do końca znane. Badaczka poinformowała, że nastąpiło znaczne polepszenie jakości prognoz wraz ze zwiększeniem ilości obserwacji zbieranych przez stacje naziemne.

źródło: PAP / Nauka w Polsce

Sprawdź najnowsze wpisy