ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Niewidoma kobieta widzi dzięki implantom

Niewidoma kobieta znów widzi dzięki implantowi mózgu i kamerze

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Jednym ze zmysłów ludzkiego ciała, który większość z nas uważa za najważniejszy, jest wzrok. Naukowcy od lat pracują nad znalezieniem metod poprawy i umożliwienia widzenia osobom niewidomym lub cierpiącym na jakiś rodzaj niedowidzenia. Nowe badania zostały opublikowane przez naukowców z John A. Moran Eye Center na Uniwersytecie w Utah i Uniwersytetu Miguela Hernandeza w Hiszpanii. Badania przedstawiają eksperyment, w którym udało się przywrócić wzrok kobiecie dzięki implancie mózgowemu i kamerze.

Niewidoma kobieta widzi dzięki implantom

Niewidoma kobieta widzi dzięki implantom

Implant znany jest jako Proteza Morana|Cortivisa i pozwolił 60-letniej kobiecie, Vernie Gomez, odzyskać wzrok na tyle, że dostrzega proste kształty. Podczas eksperymentu naukowcy pracowali z Gomez przez sześć miesięcy i twierdzą, że wyprodukowana przez nich proteza mogłaby zwiększyć niezależność osób niewidomych na całym świecie. Implantacja Utah Electrode Array (UEA) była trudna i wymagała operacji neurochirurgicznej, aby wszczepić układ mikroelektrod do kory wzrokowej pacjentki.

Zobacz też: Tesla wycofała nową wersję autopilota, a Elon Musk żałuje, że nie ugryzł się w język

Układ ten może rejestrować i stymulować aktywność elektryczną neuronów w mózgu. Oprócz implantu mózgowego kolejną częścią systemu są specjalne okulary wyposażone w miniaturowe kamery wideo, które współpracują ze specjalistycznym oprogramowaniem. Oprogramowanie koduje dane wizualne zebrane przez kamerę i przesyła je do UEA wszczepionego do mózgu. Ten z kolei stymuluje neurony do produkcji fosfenów, które Gomez może postrzegać jako białe punkty światła, które tworzą obraz. Warto tu dodać, że kobieta była niewidoma od 16 lat w momencie przeprowadzania eksperymentów. Naukowcy twierdzą również, że implant nie upośledził żadnych neuronów w pobliżu elektrod, ani nie wpłynął na leżącą u jego podstaw korę mózgową. Dzięki implantowi kobieta może identyfikować linie, kształty i proste litery. Oczywiście do pełnego odzyskania wzroku jest jeszcze długa droga. To jednak spory krok naprzód.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy