ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Android 12L data premiery

Tablety z Androidem to tylko przerośnięte smartfony? Android 12L ma to zmienić

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

To, że tablety z Androidem to tylko przerośnięte smartfony jeśli chodzi o wygląd i obsługę systemu, jest bardzo częstym zarzutem ze strony fanów rozwiązań od Apple. Częstym i… krzywdzącym. Bo może i faktycznie sam system jest tym samym Androidem, który możemy odnaleźć także na smartfonach, to przecież istnieje coś takiego jak nakładki producentów. A te już od wielu lat dostosowują swój wygląd tak, aby ułatwiał  on obsługę na dużym ekranie. Sam do tej pory używałem już trzech tabletów z Androidem odpowiednio od Samsunga, LG i Huaweia — z czego ten ostatni służy mi dzielnie od kilku lat — i w każdym z nich system był dostosowany do pracy na dużym ekranie w trybie horyzontalnym. Jednak nakładki nakładkami, ale teraz samo Google pracuje nad systemem skrojonym specjalnie pod te urządzenia, czyli Androidem 12L.

Android 12L na tablety

Android 12L na tablety

Oczywiście nie jest to pierwsza wersja Androida na tablety. Wiele lat temu Android 3.0 był skrojony pod te urządzenia. Było to jednak w czasach, kiedy Android pod wieloma względami ustępował nie tylko iOS, ale także już wtedy leciwemu Symbianowi. To się jednak zmieniło i system ten stał się niezwykle funkcjonalnym narzędziem, który spokojnie wystarczy dla wielu użytkowników. Dlatego też wraz z powrotem zapotrzebowania na tablety Google przygotowało nową wersję systemu o nazwie Android 12L. System ten jest skrojony pod duże ekrany. I to nie tylko w przypadku tabletów. Ma on także dopasowywać się do składanych wyświetlaczy oferując funkcjonalne i przejrzyste UI na większej powierzchni.

Zobacz też: Apple wydało iOS 14.8.1 dla tych, którzy nie chcą instalować iOS 15

To wydanie jest o tyle zaskakujące, że Google kilka lat temu ogłosiło definitywny koniec tabletów z Androidem. System ten ma być uruchamiany przez programistów i producentów jedynie za pomocą emulatora, ponieważ Google nie dysponuje odpowiednimi urządzeniami. I tu robi się naprawdę ciekawie. Otóż dokumentacja Google dla rzeczonego emulatora sugeruje, że użytkownik wybiera Pixel C — czyli ostatni tablet Google — w kategorii Tablet dla nowego wirtualnego urządzenia testowego, albo 7,6-calowy składany smartfon z zewnętrznym wyświetlaczem w kategorii telefonu.

Android 12L – funkcjonalność

Funkcje dla Androida 12L obejmują dwukolumnowy układ dla szybkich ustawień i powiadomień, optymalizacja siatki ekranu dla składaków, i wygląd przejścia między złożonym a rozłożonym ekranem. Dodatkowo Android 12L dodaje nowy pasek zadań do dolnej części ekranu w trybie poziomym. Do niego będzie można przytwierdzić wiele aplikacji w celu ich szybkiego uruchamiania. Ma także być stale widoczny w trybie podzielonego ekranu. To jednak dopiero początek. System ten w finalnej wersji ma oferować znacznie więcej. Miejmy nadzieję, że będzie on godnym konkurentem dla iPad OS.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy