ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Android 12L data premiery

Google docenia składane smartfony – oto Android 12L stworzony specjalnie dla nich

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

Google zaprezentowano Android 12L, czyli aktualizację, która ma być skierowana do posiadaczy składanych smartfonów. Jednak nie tylko oni z niej skorzystają, bo ta ma być pomocna dla posiadaczy tabletów czy Chromebooków. Pojawią się więc nowe funkcje, które pozwolą właścicielom takich urządzeń poczuć to, że da się ich używać znacznie wygodniej.

Android 12L dla składanych smartfonów i tabletów

Android 12L
Fot. Google

Składane smartfony to dalej niewielka część rynku, ale widać, że producenci nie zamierzają z takich rozwiązań rezygnować. Widać to doskonale na przykładzie Samsunga, który zamiast serii Note postawił na Fold i Flip. W swoim portfolio takie składane smartfony ma także Huawei czy Xiaomi, a na tym raczej się nie skończy. Teraz Google opracowało więc specjalną wersję Androida dla składanych smartfonów i urządzeń z większym wyświetlaczem. Ta wersja Androida ma pojawić się w przyszłym roku, a co nowego przyniesie dla posiadaczy smartfonów ze składanym ekranem?

Fot. Google

Przede wszystkim przeprojektowane UI, które ma zapewnić lepszy i wygodniejszy dostęp do najważniejszych funkcji. Na przykład zsuwają belkę powiadomień, dostęp do funkcji będzie po lewej stronie ekranu, a powiadomienia po prawej. Tym samym można będzie mieć dostęp do obu rzeczy jednocześnie, co ma sporo ułatwić i będzie oczywiście bardziej czytelne. Pojawi się także nowy pasek zadań, który ma ułatwić przełączanie się między aplikacjami lub uruchamianie ich na innej części ekranu.

Zobacz też: Nowe oferty na Steam – jest w czym wybierać!

Widać, że Google z Android 12L stawia na wielozadaniowość. I to dobry kierunek, ponieważ przy większych wyświetlaczach to może być wyjątkowo użyteczne. Do tego dochodzi także ogólna optymalizacja aplikacji tak, by te prezentowały się lepiej i działały szybciej. Google udostępniło już emulator 12L, który można znaleźć na stronie dla developerów.

Źródło: Google

Sprawdź najnowsze wpisy