ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Prywatna stacja kosmiczna Orbital Reef

Jeff Bezos zamierza umieścić na orbicie swoją prywatną stację kosmiczną

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Jeff Bezos podróżował już na krawędzi przestrzeni kosmicznej w rakiecie Blue Origin, ale miliarder ma większe plany. Jego firma ogłosiła, że zbuduje komercyjną stację kosmiczną o nazwie Orbital Reef, opisaną jako mieszany park biznesowy w kosmosie, który ma wystartować w drugiej połowie tej dekady. Tym samym będzie to pierwsza prywatna stacja na orbicie Ziemi, chociaż nie ma co od niej oczekiwać rozmachu takiego jak w przypadku ISS, czy nawet MIR.

Prywatna stacja kosmiczna Orbital Reef

Projekt Orbital Reef jest efektem współpracy Blue Origin i Sierra Space. Pierwsza z nich dostarczy rakiety potrzebne do wyniesienia konstrukcji w przestrzeń kosmiczną, podczas gdy druga dostarczy swoje miniwahadłowce Dream Chaser do transportu załogi i ładunków, a także nadmuchiwane habitaty LIFE. Do tego dochodzą jeszcze Boeing (moduł naukowy i obsługa), Redwire Space (obsługa ładunku i struktury rozmieszczane), Genesis Engineering Solutions (system jednoosobowych statków kosmicznych) oraz Arizona State University (usługi doradcze w zakresie badań i kontakty z opinią publiczną). Jak więc widać, nie jest to przedsięwzięcie, tylko jednej firmy. 

Zobacz też: Najjaśniejsza planeta w Układzie Słonecznym widoczna gołym okiem

W Orbital Reef będzie mogło zamieszkać maksymalnie 10 osób i raczej nie ma tu mowy o przestrzeni godnej, chociażby mikroaparamentowca z najśmielszych snów patodeweloperki. Z drugiej jednak strony pamiętajmy, że w warunkach mikrograwitacji nie istnieje coś takiego jak sufit i ściany, a wszystko jest podłogą, a cała przestrzeń wnętrzem wielkiego walca. Samo Blue Origin twierdzi, że moduł ma mieć tyle samo objętości mieszkalnej, co Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, która ma 424 metrów sześciennych. Firma Bezosa dodaje, że miejsca do cumowania modułów, porty dla pojazdów, infrastruktura i udogodnienia mogą się zwiększać wraz z rozwojem rynku.

Dla kogo?

Blue Origin spodziewa się, że klientami Orbital Reef będą doświadczone agencje kosmiczne, konsorcja high-tech, suwerenne państwa bez programów kosmicznych, media i firmy turystyczne, finansowani przedsiębiorcy i sponsorowani wynalazcy oraz myślący przyszłościowo inwestorzy. Jak podała firma w komunikacie prasowym:

Zaprojektowany, aby otworzyć wiele nowych rynków w przestrzeni kosmicznej, Orbital Reef zapewni każdemu możliwość ustanowienia własnego adresu na orbicie. To wyjątkowe miejsce docelowe będzie oferować klientom badawczym, przemysłowym, międzynarodowym i komercyjnym konkurencyjne cenowo usługi end-to-end, których potrzebują, w tym transport kosmiczny i logistykę, zamieszkanie w przestrzeni kosmicznej, zakwaterowanie sprzętu i operacje, w tym załogę na pokładzie.

Blue Origin przewiduje, że stacja będzie działała w przedziale od bardzo optymistycznego 2025 do nieco mniej optymistycznego 2030 roku.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy