Sankcje USA na Chiny to kpina

Biden bardziej łaskawy dla Chin – SMIC i Huawei z wieloma licencjami

1 minuta czytania
Komentarze

Dostawcy Huawei i SMIC od listopada do kwietnia otrzymali warte miliardy dolarów licencje na sprzedaż towarów i technologii dla tych firm, mimo że obie marki znajdują się na czarnej liście handlowej w USA. Tym samym dwaj kluczowi chińscy producenci działający na polu produkcji procesorów (SMIC) i telekomunikacji (Huawei) będą mogli uzupełnić zapasy, co jest dla nich kluczowe, nim uniezależnią się całkowicie od technologii z zachodu.

Huawei i SMIC z licencją na towary z USA

Huawei i SMIC z licencją na towary z USA

Jak podaje Reuters, dokumenty ujawnione przez Kongres USA pokazały na początku tego tygodnia, że 113 licencji eksportowych o wartości 61 miliardów dolarów zostało zatwierdzonych dla dostawców na wysyłkę produktów do Huaweia. Natomiast 188 licencji o wartości prawie 42 miliardów dolarów, zostało zatwierdzonych dla głównego chińskiego producenta chipów SMIC (Semiconductor Manufacturing International Corp). Dane ujawniły również, że ponad 9 na 10 wniosków o licencję zostało przyznanych dostawcom SMIC, podczas gdy około 69 procent wniosków zostało przyznanych na dostawę do Huaweia.

Zobacz też: realme 9 Pro Plus namierzony — firma chce odpalić zupełnie nowe działo

Komisja Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów USA przegłosowała wniosek o ujawnienie danych licencyjnych otrzymanych od Departamentu Handlu jeszcze w maju. Liczby te doprowadziły do oburzenia w Waszyngtonie. Tamtejsi politycy są przeciwni temu, aby chińskie firmy otrzymywały dostęp do zaawansowanych technologii amerykańskich. Republikański senator Marco Rubio powiedział Reutersowi, że prezydent Joe Biden musi wyjaśnić powody, dla których te firmy nadal otrzymują licencje. Okazuje się więc, że z czasem nowy prezydent USA okazał się lepszym wyborem z perspektywy chińskich gigantów.

Źródło: Gizmochina

Motyw