ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Lot testowy Artemis

Już w lutym 2022 rozpocznie się powrót człowieka na Księżyc

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Powrót człowieka na Księżyc będzie największym osiągnięciem w dziedzinie lotów kosmicznych od kilkudziesięciu lat. Lot testowy Artemis I odbędzie się w drugiej połowie lutego 2022 roku, ponieważ właśnie wtedy otworzy się okno startowe, czyli moment, gdy rakieta przy minimalnym zużyciu paliwa będzie w stanie dolecieć na Srebrny Glob. Kapsuła Orion została umieszczona na szczycie rakiety Space Launch System, a start jest teraz uzależniony głównie od testów.

Lot testowy Artemis I

Lot testowy Artemis

Agencja kosmiczna planuje testy interfejsów, inżynierii, komunikacji i systemu odliczania. Najważniejszym testem jest próba mokrego stroju, kiedy to załoga Artemis I spróbuje załadować i rozładować materiały pędne na kilka tygodni przed startem. NASA nie ustali ostatecznej daty startu aż do czasu udanej próby, więc przez długi czas nie poznamy ostatecznego terminu. Artemis I wyśle wokół Księżyca kapsułę Orion z manekinami o budowie konsystencją przypominającą mięśnie i kości, aby zbadać przyspieszenie, promieniowanie i wibracje podczas podróży. Artemis II będzie przewoził ludzką załogę. NASA miała nadzieję, że ludzie wylądują na Księżycu w 2024 roku, ale obawy budżetowe i walka o kontrakty na lądowniki poddały w wątpliwość ten cel.

Zobacz też: Android 12 na kolejnych smartfonach z nieoficjalnym wsparciem — już ponad 40!

Udana misja Artemis I stanowiłaby jednak ważny punkt w drodze na Księżyc. Udowodniłaby bowiem skuteczność zarówno Oriona, jak i SLS. Co ważniejsze, ludzie byliby o krok bliżej do wyjścia poza orbitę okołoziemską po raz pierwszy od dziesięcioleci. Jest to więc krok, który warto podjąć.

Źródło: Engadget

Sprawdź najnowsze wpisy