Nowoczesne urządzenia mogą pomóc w odkrywaniu wszechświata, o ile dostarczą fizykom odpowiednich danych. Polacy uczą największą maszynę świata, by ta zwracała uwagę tylko na przypadki interesujące naukowców. Posługują się do tego algorytmami.

Polacy uczą największą maszynę świata

źródło: CERN

Największe urządzenie badawcze na świecie to Wielki Zderzacz Hadronów (LHC, Large Hadron Collider). W jednym momencie potrafi dostarczyć miliony informacji. Tylko jeden z detektorów maszyny (ALICE – A Large Ion Collider Experiment) wytwarza w ciągu sekundy 3 Terabajty danych pomiarowych. Wyzwaniem dla badaczy jest wybranie tylko tych informacji, które warto przeanalizować, bo np. nie wyjaśniają ich dotychczasowe prawa fizyki.

Chcemy szybciej poznać tajemnice Wszechświata? Musimy nauczyć maszyny pomagać fizykom, aby nie ugrzęźli w nieskończonej ilości danych. Wykorzystując opracowane przez nas algorytmy sprawimy, że ALICE będzie zwracać uwagę tylko na interesujące naukowców przypadki. Są to przypadki, które powodują rozdźwięk pomiędzy obserwacjami a znanymi modelami teoretycznymi — mówi prof. Tomasz Trzciński, kierujący pracami zespołu ds. uczenia maszynowego w Instytucie Informatyki na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, cytowany w komunikacie uczelni.

Czytaj także: Polscy naukowcy uzyskali przełomowy obraz tomograficzny obiektu

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej skupili się głównie na wykrywaniu anomalii podczas zachodzących zderzeń. Zespół pod kierownictwem prof. Tomasza Trzcińskiego wykorzystał do opracowania nowych metod uczenia maszynowego sztuczne sieci neuronowe, maszyny wektorów nośnych i lasy losowe. Rezultaty są takie, że maszyna może samodzielnie przeanalizować 75% zdarzeń, a trafność uzyskiwanych przez nią wyników przekracza 95%.

źródło: Nauka w Polsce

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.