ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Inteligentny opatrunek

Rana źle Ci się goi? Ten inteligentny opatrunek dowie się dlaczego

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Naukowcy z Wydziału Inżynierii Biomedycznej National University of Singapore oraz Institute for Health Innovation & Technology we współpracy z partnerami z innych organizacji opracowali nowy inteligentny opatrunek. Czujnik ten może oceniać przewlekłe rany w czasie rzeczywistym w miejscu opieki, bezprzewodowo za pomocą aplikacji. Jest to pierwsze takie urządzenie na świecie, które wykrywa temperaturę, pH, rodzaj bakterii i czynniki zapalne charakterystyczne dla ran przewlekłych.

Inteligentny opatrunek

Opatrunek ten może rozpocząć zbieranie danych w ciągu 15 minut, co pozwala opiekunom na szybką i dokładną ocenę stanu ran. Jego celem jest umożliwienie lepszego leczenia osób cierpiących na przewlekłe niegojące się rany, w tym stopę cukrzycową i przewlekłe owrzodzenia żylne kończyn dolnych. Naukowcy szacują, że około dwóch procent światowej populacji cierpi na rany przewlekłe. Natomiast na ich proces gojenia się mają wpływ różne czynniki, w tym infekcje i powtarzające się urazy. Ponadto, rany te powodują stres, ból i dyskomfort u osób, które się nimi zajmują. Szczególnie niepokojące są owrzodzenia stopy cukrzycowej, ponieważ mogą one prowadzić do konieczności amputacji. Dlatego rany przewlekłe wymagają szybkiej opieki i właściwego leczenia, aby przyspieszyć gojenie się ran.

Zobacz też: Pozitive Technologies już w listopadzie – wydarzenie, na które warto się zapisać

Zazwyczaj rany przewlekłe wymagają od pacjentów wielokrotnych wizyt u lekarza w celu oceny i leczenia, co zwiększa koszty i wydłuża czas. Inteligentny opatrunek może znacznie skrócić ten proces, oraz obniżyć jego  koszty. System obejmuje opatrunek wyczuwający ranę, elektroniczny chip oraz aplikację mobilną. Opatrunek posiada warstwę kontaktową z raną, oddychającą barierę zewnętrzną, mikrofluidyczny kolektor płynu z rany oraz elastyczny immunosensor. Chip umożliwia czujnikowi przesyłanie danych bez użycia przewodów do aplikacji, co pozwala na ocenę i analizę w czasie rzeczywistym. Chip jest zasilany przez baterię wielokrotnego ładowania i może być używany wielokrotnie po wymianie warstwy dotykającej bezpośrednio rany.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy