ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Światłowód na Lubelszczyźnie

Szybszy internet dzięki światłu – światłowody to był dopiero początek

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Naukowcy na całym świecie ciężko pracują nad poprawą szybkości udostępniania danych. Microsoft Research i EPFL zademonstrowały ostatnio ultraszybkie przełączanie optyczne wykorzystujące oparty na chipie laser solitonowy oraz pasywną siatkę dyfrakcyjną. Inżynierowie projektu wierzą, że architektura może umożliwić przejście do optycznych centrów danych, które są energooszczędne i mogą lepiej sprostać stale rosnącemu zapotrzebowaniu na przepustowość na całym świecie.

Optyczne centra danych

Optyczne centra danych

Im szybciej centra danych mogą udostępniać dane, tym lepsza jest wydajność dla wszystkich użytkowników. Nowoczesne sieci centrów danych wykorzystują dziś elektryczne przełączniki pakietowe połączone za pomocą światłowodów. Systemy te polegają na konwersji sygnału elektrycznego na optyczny, co zdaniem badaczy zwiększa wymagania dotyczące zasilania i koszty, oraz obniża efektywność. Jednym z największych wyzwań dla nowoczesnych centrów danych jest zwiększenie przepustowości w celu obsługi rosnącej ilości danych wynikających z nowoczesnych aplikacji, takich jak sztuczna inteligencja i analityka danych. Staje się trudne do skalowania architektur sieciowych, które opierają się na elektrycznych układach scalonych, aby nadal spełniać wymagania prawa Moore’a.

Zobacz też: Oferty specjalne na Steamie. Te gry na PC można teraz kupić w rewelacyjnych cenach!

Przełączniki obwodów optycznych stały się opcją pozwalającą przezwyciężyć problemy z przepustowością i skalowaniem, których doświadczają obecnie centra danych na całym świecie. Jedną z najbardziej atrakcyjnych architektur nowego podejścia jest przełączanie długości fali, polegające na tym, że różne serwery łączą się za pomocą różnych długości fal światła. Można wiec powiedzieć, że rozmawiają one ze sobą językiem kolorów. Pozwala to na stworzenie prostszej architektury sieciowej, która ogranicza potrzebę stosowania przełączników logicznych i transceiverów optycznych.

Jak dokładnie ma to działać?

Technika ta opiera się na elemencie przełączającym, szklanym pryzmacie, a różne długości fal świetlnych są oddzielone przez dyspersję. Naukowcy zauważają, że przełączniki obwodów optycznych są obecnie dostępne komercyjnie, ale powoli stają się one nieodpowiednie do zastosowań w centrach danych. Naukowcy pracujący nad tym projektem zintegrowali mikrokomby optyczne, aby działały jako źródło wielu długości fal dla koherentnych nośników.

Zobacz też: Tomb Raider Ascension – tak mogła wyglądać Lara Croft w wersji horrorowej

System wykorzystuje wzmacniacze optyczne i siatki falowodowe wykonane z tego samego materiału co półprzewodniki, aby wykonać przełączanie, jednocześnie oddzielając lub łącząc różne kolory światła w zależności od potrzeb. Zespół ma dowód koncepcji na poziomie systemu, który zapewnia przełączanie pakiet po pakiecie z potencjałem spełnienia wymagań dla zastosowań w centrach danych.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy