ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
DART data startu

Misja DART przybywa na miejsce startu – już wkrótce zmienimy los innego ciała niebieskiego

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Jedną z ambitniejszych i ciekawszych misji, jakie NASA właśnie przeprowadza, jest DART, czyli Double Asteroid Redirection Test. Ma ona na celu określenie, czy asteroidę, która uderzy w Ziemię, można przekierować poprzez uderzenie w nią statku kosmicznego. NASA potwierdziła, że w ciągu dwóch dni od opuszczenia Johns Hopkins Applied Physics Laboratory w Maryland, statek DART dotarła do Kalifornii do Vandenberg Space Force Base.

DART na miejscu startu

DART na miejscu startu

Vandenberg jest ostatnim przystankiem DART przed wyruszeniem w kosmos, aby przeprowadzić swoją misję. Przed załadowaniem do specjalnego kontenera transportowego i umieszczeniem na półciężarówce, członkowie zespołu przeprowadzili przegląd przed wysyłką, aby sprawdzić, czy każda część statku kosmicznego jest kompletna i gotowa do wysyłki. Odbyło się to w połowie września. Statek kosmiczny wraz z grupą personelu pomocniczego przybył do Vandenberg w sobotę, 2 października. Mimo że to nie była długa droga, to zespół odetchnął z ulgą, że obyło się bez niespodzianek, a sam sprzęt ją przerwał. Po umieszczeniu DART w miejscu startu statek kosmiczny zostanie poddany serii testów i kontroli, a w najbliższych tygodniach zostanie zatankowany w celu przygotowania do startu. Ten odbędzie się przy użyciu rakiety SpaceX Falcon 9 i jest zaplanowany na koniec listopada. 

Zobacz też: Potężna burza słoneczna uderzyła w Ziemię – ESA prezentuje niesamowite nagrania jej efektów

Misja była dokładnie testowana na ziemi przez ostatnie półtora roku. Obecnie zespół ćwiczy operacje startowe statku kosmicznego w Vandenberg oraz w Centrum Operacyjnym APL w Maryland. Kiedy próby misji zostaną zakończone, DART będzie gotowy do startu i rozpoczęcia działań w przestrzeni kosmicznej. Będzie to pierwsza misja mającą na celu przetestowanie obrony planetarnej poprzez zademonstrowanie próby odbicia asteroidy znanej jako uderzenie kinetyczne. Celem DART jest asteroida o nazwie Dimorphos, krążąca wokół większego towarzysza znanego jako Didymos. NASA jasno stwierdziła, że ani większa asteroida, ani jej księżyc nie stanowią zagrożenia dla Ziemi, ale dają możliwość zebrania danych na temat odbijania asteroid, które mogą stanowić takowe w przyszłości.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy