ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
przelew blik oszustwo

Dostałeś takiego SMS-a o zwrocie podatku? Uważaj, to oszustwo!

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Pojawiło się kolejne oszustwo, którego ofiarami mogą paść użytkownicy smartfonów — chodzi o SMS-a o rzekomym zwrocie podatku. Wiadomość zawiera link prowadzący do fałszywej strony internetowej Poczty Polskiej. Wprowadzenie na niej swoich danych może mieć fatalne konsekwencje.

Ten SMS o zwrocie podatku to oszustwo

Deklaracje podatkowe PIT 37 należało złożyć w tym roku do 30 kwietnia. Urząd Skarbowy na rozliczenie podatku i ew. zwrot nadpłaconej sumy miał maksymalnie 45 dni (w przypadku deklaracji wysłanych online) lub 3 miesiące (w sytuacji, gdy ktoś złożył papierowy dokument). Terminy na wypłatę zwrotu dawno już zatem minęły, ale nie każdy o tym wie.

Oszuści rozsyłają SMS-y o treści Masz prawo do zwrotu podatku z PIT 37 pobierz online. W wiadomości jest zawarty link prowadzący do fałszywej strony Poczty Polskiej, o czym poinformował sam państwowy operator przesyłek. Gdy wejdziemy na podlinkowaną witrynę, zostaniemy poproszeni o podanie naszych danych, takich jak imię, nazwisko, adres e-mail oraz PESEL. Cyberprzestępcy liczą również na to, że podamy nasze dane logowania do bankowości internetowej. Oczywiście absolutnie nie należy tego robić, a najlepiej w ogóle nie wchodzić na podejrzaną stronę.

Czytaj także: E-maile z informacją o zaległości podatkowej — uwaga, to oszustwo

Oszuści wykorzystują ten sam schemat w różnych działaniach. Przykładowo wysyłają również SMS-y o treści Na dzien 13.10 zaplanowano odlaczenie energii elektrycznej! Prosimy o uregulowanie naleznosci. Wzbudzając silne emocje i strasząc upływającym czasem, cyberprzestępcy próbują zdobyć dane nieświadomych osób. Pamiętajmy, by nie klikać podejrzanych linków i zachować szczególną uwagę w przypadku otrzymania SMS-ów z licznymi błędami (np. z brakiem polskich znaków).

źródło: informacja prasowa

Sprawdź najnowsze wpisy