Podczas trwającego kryzysu imigracyjnego, granicę Polski z Białorusią pomagają chronić drony. Bezzałogowce należą do Wojsk Obrony Terytorialnej i są wykorzystywane do patrolowania pogranicza. Na wyposażeniu tych statków powietrznych znalazły się kamery termalne.

Drony pomagają chronić granicę

fragment nagrania z drona, źródło: WOT

Choć zachowania funkcjonariuszy polskich służb wobec imigrantów oraz samo wprowadzenie stanu wyjątkowego w rejonie granicy z Białorusią są często krytykowane przez działaczy społecznych i ekspertów, to niemal wszyscy zgadzają się, że granice naszego kraju należy chronić. Szczególnie że część z nich to jednocześnie zewnętrzne granice Unii Europejskiej. W kontrolowaniu pogranicza pomagają bezzałogowe statki powietrzne.

Nasze bezzałogowce działają praktycznie 24 godziny na dobę, w zależności od warunków atmosferycznych, zapewniają dość szeroki i dokładny wgląd w to, co dzieje się w strefie przygranicznej zarówno po stronie polskiej, jak i częściowo po stronie białoruskiej — mówi w rozmowie z PAP płk. Marek Pietrzak, rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak dodaje, żołnierze korzystają z dronów szczególnie w nocy. Rzecznik WOT nie ujawnia, ile dokładnie urządzeń pomaga w patrolowaniu granicy, ale wiadomo, że jest ich kilkanaście.

Czytaj także: Donald Trump dopiął swego – TRUTH Social to jego nowa platforma social media

Żołnierze WOT działają w województwach podlaskim i lubelskim od 3 września — taką decyzję podjął minister obrony narodowej. Terytorialsi informują Straż Graniczną o każdym wykrytym z pomocą dronów zdarzeniu. Płk. Marek Pietrzak zwraca uwagę na to, że Straż Graniczna ma mniej bezzałogowych statków powietrznych, więc pomoc ze strony WOT jest przydatna. Do tej pory wykorzystywaliśmy je [drony- red.] wielokrotnie, bardzo efektywnie w sytuacjach kryzysowych. W pożarze Biebrzańskiego Parku Narodowego, w powodziach, podtopieniach, poszukiwaniach. Teraz jest to już wykorzystanie bojowe — mówi płk. Marek Pietrzak.

źródło: informacja prasowa, zdjęcie główne: WOT

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.