ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
System komunikacji laserowej LCRD

Nowy typ komunikacji laserowej – testy rozpoczną się na orbicie

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

NASA potwierdziła, że jej system łączności satelitarnej Laser Communications Relay Demonstration (LCRD) wystartuje jeszcze tej jesieni. Na orbitę zostaną one wystrzelone nie wcześniej niż 22 listopada z Florydy. Warto tu przypomnieć, że system ten przybył na miejsce startu już w maju. Obecnie zaś jest w pełni zintegrowany ze statkiem kosmicznym i gotowy do ostatecznych testów przed wysłaniem go w kosmos.

System komunikacji laserowej LCRD

LCRD wykorzystuje światło podczerwone jako medium do wysyłania i odbierania informacji między lokalizacjami za pomocą wiązek laserowych. Demonstracja ma na celu pokazanie korzyści płynących z wykorzystania laserów podczerwonych do komunikacji z kosmosu. Jednym z celów systemu jest zwiększenie ilości przesyłanych danych w jednym pakiecie. Sama sieć będzie także znacznie tańsza. LCRD zmniejsza również rozmiar, wagę i wymagania dotyczące zasilania systemów komunikacyjnych na pokładzie statków kosmicznych względem swoich poprzedników. Tym samym wystrzelenie go w kosmos będzie znacznie tańsze, a to właśnie ten proces pochłania najwięcej pieniędzy. Obecnie system przechodzi testy końcowe, a ostatnie elementy wyposażenia są integrowane podczas inspekcji końcowych.

Zobacz też: E-maile z informacją o zaległości podatkowej — uwaga, to oszustwo

 Satelita jest częścią misji Programu Testów Kosmicznych Departamentu Obrony USA i zostanie umieszczony na orbicie na pokładzie rakiety United Launch Alliance Atlas V. Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda prowadzi demonstrację, a partnerami w misji są Laboratorium Napędu Odrzutowego i Laboratorium Lincolna MIT. Sam satelita zostanie umieszczony na orbicie geosynchronicznej 35 tysięcy kilometrów nad powierzchnią Ziemi i będzie pierwszym dwukierunkowym przekaźnikiem komunikacji laserowej obsługiwanym przez NASA.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy