ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Steam oznaczy gry dla Steam Deck

Valve przetestuje każdą grę pod kątem SteamDecka – to wielka gratka dla wszystkich fanów Linuksa

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Valve ujawniło swoje plany dotyczące sposobu weryfikacji kompatybilności gier Steam ze swoim UMPC dla gier, czyli Steam Deckiem. Proces będzie obejmował sprawdzenie funkcjonalności każdej gry i oznaczenie ich w czterech kategoriach, aby poinformować graczy o tym, jak dobrze każda gra działa na urządzeniu. To na pewno świetna wiadomość dla wszystkich fanów mobilnego grania. Jednak dużo zyskają na tym także osoby, które chcą grać na Linuksie.

Steam oznaczy gry dla Steam Deck

Steam gości tysiące gier, a wszystkie z nich zostały zoptymalizowane do działania na komputerach stacjonarnych lub laptopach, a nie na UMPC. Chociaż wbrew pozorom nie jest to aż taki problem jeśli ma się kieszonkowy komputer ze zintegrowanym kontrolerem, o czym przekonałem się przez lata użytkowania GPD Win 1.3. Większym problemem jest to, że większość gier na Steamie jest tylko dla Windowsa i będzie potrzebować warstwy kompatybilności Valve Proton, aby uruchomić na swoim systemie operacyjnym opartym na Linuksie. System weryfikacji Valve chce ułatwić proces sprawdzania, jak dobrze działa każda gra, zarówno dla użytkowników, jak i deweloperów.

Zobacz też: Stwórz sam kreskówkę, czyli aplikacje do animacji, z którymi staniesz się animatorem

Strona Valve dla programu weryfikacji określa cztery kategorie kompatybilności. Najwyższa z nich to zweryfikowana, co w zasadzie oznacza, że gra jest w pełni grywalna od momentu uruchomienia z kontrolerem, może być wyświetlana w rozdzielczości 1280 × 800 lub 1280 × 720 z czytelnym tekstem, a Proton wspiera cały swój middleware, w tym anti-cheat. Kolejna ocena w dół to grywalna, co oznacza, że gra może wymagać od graczy ręcznego dostosowania niektórych ustawień lub przebrnięcia przez launcher za pomocą ekranu dotykowego, lub wirtualnej klawiatury. Poniżej znajdują się gry, które są nieobsługiwane, lub niesprawdzone. Podczas przeglądania Steam, użytkownicy będą mogli zobaczyć odznaki obok gier wyświetlających ich ocenę kompatybilności Steam Deck. Będzie też cała sekcja Steam wyświetlająca tylko gry ze zweryfikowaną oceną.

A co z tym Linuksem?

Otóż w przypadku graczy, których interesuje granie na Linuksie, kluczowe są dwie pierwsze kategorie. W końcu problemy z czytelnością na dużym monitorze, ekranie laptopa, lub brak klawiatury ich nie dotyczą. Za to oznaczenia te dość jasno sugerują, że tytuł osiąga przyzwoitą wydajność za pomocą Protona. Tym samym nie trzeba już samemu sprawdzać kompatybilności, ani przeczesywać tabelek, które bardzo często bardzo optymistycznie podchodzą do kwestii płynnej rozgrywki w przypadku danego rozwiązania. Odpowiednie informacje będą dostępne na Steam.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy