ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
podbój kosmosu przy użyciu robotów

„Podbój kosmosu będzie się odbywał przy użyciu robotów” — twierdzi ekspert

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Dr Jacek Bartosiak, ekspert ds. geopolityki i geostrategii sądzi, że podbój kosmosu odbędzie się przy użyciu robotów. Urządzenia te mają zdominować przestrzeń kosmiczną, ale jednocześnie mają być sterowane przez ludzi. To właśnie ludzie — zdaniem dr Bartosiaka — wciąż będą podejmować strategiczne decyzje.

Podbój kosmosu będzie odbywał się przy użyciu robotów?

Dr Jacek Bartosiak to jeden z autorów (obok George’a Friedmana) książki Wojny w kosmosie. Przewrót w geopolityce. Obaj sądzą, że orbity Ziemi są zamieniane w rynek, na którym zarabia się coraz większe pieniądze, a jednocześnie przestrzeń kosmiczna staje się coraz poważniejszym źródłem konfliktów.

Podbój kosmosu będzie się odbywał przy użyciu robotów. Ludzie nadal żyją na lądzie, a nie w wodzie czy powietrzu, choć te domeny udało się nam opanować. Roboty zdominują przestrzeń kosmiczną, ale będą sterowane przez ludzi. To ludzie będą podejmować decyzje strategiczne, o wojnie i pokoju — mówi dr Jacek Bartosiak w rozmowie z PAP. Współautor Wojen w kosmosie zwraca również uwagę na rolę sztucznej inteligencji w przedsięwzięciach związanych z kosmosem. Jego zdaniem AI ma pomóc m.in. w poszukiwaniu surowców na Księżycu, w dokonywaniu odwiertów na odległość i zarządzaniu kopalniami.

Czytaj także: Naukowcy pracują nad wyjątkową, modułową protezą dłoni dla dzieci

Dr Jacek Bartosiak jest przekonany, że prędzej czy później dojdzie do zbrojnego starcia dwóch mocarstw w kosmosie. Do podstawowych celów miałoby należeć unieszkodliwienie sensorów znajdujących się w przestrzeni kosmicznej i należących do przeciwnika. Współautor Wojen w kosmosie przypomina, że już teraz Amerykanie prowadzą swoje działania z wykorzystaniem urządzeń w przestrzeni kosmicznej. Nie mogliby (Amerykanie – red.) przeprowadzić ewakuacji w Afganistanie i Kabulu. Wszelka łączność, komunikacja i obserwacja w znacznym stopniu odbywa się za pośrednictwem satelitów, znajdujących się na orbitach okołoziemskich — mówi dr Jacek Bartosiak.

źródło: PAP / Nauka w Polsce

Sprawdź najnowsze wpisy