ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Bezinwazyjne monitorowanie glukozy

Koniec z igłami? Ten czujnik ma wykryć glukozę bezinwazyjnie

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Jednym z najczęstszych czynników, które utrudniają osobom z cukrzycą rutynowe monitorowanie poziomu cukru we krwi, jest fakt, że większość nowoczesnych urządzeń wymaga użycia igieł i pobrania niewielkiej ilości tego płynu. Jednak naukowcy z Pennsylvania State University opracowali nowy system monitorowania glukozy, który nie wymaga igieł, aby uzyskać dokładne odczyty. I owszem, już wielokrotnie pisałem na łamach portalu o rozwiązaniach bezinwazyjnych. Jednak wszystkie one miały jedną, chociaż kluczową wadę:  niską dokładność.

Bezinwazyjne monitorowanie glukozy

Bezinwazyjne monitorowanie glukozy

Urządzenie jest wykonane przy użyciu grafenu indukowanego laserem (LIG), czyli materiału wykonanego z warstwy węgla o grubości zaledwie jednego atomu. Materiał ten charakteryzuje się wysokim poziomem przewodnictwa elektrycznego i może być wytworzony w ciągu kilku sekund. Naukowcy uważają, że LIG jest idealnym szkieletem dla urządzenia wykrywającego, ale musieli przezwyciężyć istotny problem z wykorzystaniem tego materiału do monitorowania poziomu glukozy. Tym istotnym wyzwaniem było to, że LIG… nie jest wrażliwy na glukozę. Jednak udało się go obejść poprzez osadzenie na nim niklu, który cechuje się wysoką wrażliwością na ten cukier. Tu pojawił się jednak kolejny problem: nikiel jest dość silnym alergenem dla wielu osób. Dlatego też stworzyli stop niklu i złota, aby zmniejszyć ryzyko niepożądanych reakcji.

Zobacz też: Oto pierwsze rosyjskie procesory ARM – jednak to nie oni je wyprodukowali

Jak widać, jest to cały zespół tworzenia i rozwiązywania nowych problemów, jednak prowadzi do sukcesu. Otóż udało im się wykrywać poziom glukozy w pocie dzięki temu rozwiązaniu. Dlaczego jednak nie stosuje się standardowych metod, ale z wykorzystaniem potu, a nie krwi? Otóż stężenie glukozy w pocie jest około 100 razy mniejsze niż we krwi, ale wartości te są ze sobą silnie skorelowane. Oznacza to konieczność zastosowania o wiele czulszego czujnika. W efekcie powstało niewielkie urządzenie, które można przykleić do ręki. Najprawdopodobniej w przyszłości czujnik ten trafi do inteligentnego zegarka, który  będzie w stanie na bieżąco monitorować i wyświetlać poziom cukru we krwi.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy