
Oto pierwsze rosyjskie procesory ARM – jednak to nie oni je wyprodukowali
Autor:
Rosyjska firma Baikal Electronics otrzymała w tym tygodniu pierwszą partię układów Arm SoC od TSMC. Był to duży krok w kierunku realizacji celu rosyjskiego rządu, jakim jest samowystarczalny przemysł elektroniczny. Nowy procesor Baikal, drugi w historii firmy, nosi nazwę BE-M1000. Jest to ośmiordzeniowa konstrukcja Arm, która skupia się na łączności. Pierwsza seria produkcyjna TSMC dostarczyła około 5000 chipów, które zostały wysłane do Baikal w jednej dużej i bardzo drogiej skrzyni.
Warto przeczytać:
Rosyjskie procesory ARM

Chociaż 5000 procesorów nie brzmi jak wystarczająco dużo, aby przyciągnąć zainteresowanie rynku, zwłaszcza od firmy, która jeszcze się nie sprawdziła, Baikal twierdzi, że już nawiązał współpracę z kilkoma producentami, aby wyprodukować komputery, które zostaną wprowadzone na rynek w ciągu kilku miesięcy. Głównym z nich jest iRU, największy krajowy integrator systemów w Rosji. Niedawno ogłosił on plany rozpoczęcia sprzedaży komputerów biurowych opartych na BE-M1000 w pierwszym kwartale 2022 roku. W ofercie firmy znajdzie się seria laptopów i komputerów typu small form factor pod marką Opal oraz seria komputerów AIO pod marką Agat.
Zobacz też: Specyfikacja Redmi Note 11 i Note 11 Pro w Sieci — średniaki wyraźnie ewoluują
iRU twierdzi, że ma już zapewnionych nabywców, wśród których są duże firmy pracujące na zlecenie rządu. W związku z tym komputery będą dostarczane z fabrycznie zainstalowanym oprogramowaniem zatwierdzonym przez rząd, w tym opartym na Linuksie Astra OS lub Red OS, alternatywnym pakietem Microsoft Office My Office oraz oprogramowaniem zabezpieczającym ViPNet SafeBoot. Tym samym mowa jest o sprzęcie wykorzystywanym przez rząd, a nie czymś, co w najbliższym czasie trafi do użytkowników domowych. Skupmy się jednak na samym procesorze. Ten został wykonany w procesie 28 nm i składa się na niego osiem rdzeni Arm Cortex-A57, które pracują z częstotliwością 1,5 GHz. Posiada on 4 MB pamięci podręcznej L2 i 8 MB pamięci podręcznej L3. Za przetwarzanie grafiki odpowiada osiem rdzeni GPU Mali-T628, które celują w częstotliwość 700-750 MHz. Jego TDP wynosi 30-35 W, choć zapewne jest ono konfigurowalne. Dodatkowo został on wyposażony w dwukanałowy kontroler pamięci, który obsługuje do 32 GB pamięci DDR3 lub DDR4 oraz 16 linii PCIe 3.0. Może również obsługiwać sześć portów USB, dwa porty Ethernet 10 Gb i dwa porty Ethernet 1 Gb.
Źródło: TechSpot