ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Rosyjskie procesory ARM

Oto pierwsze rosyjskie procesory ARM – jednak to nie oni je wyprodukowali

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Rosyjska firma Baikal Electronics otrzymała w tym tygodniu pierwszą partię układów Arm SoC od TSMC. Był to duży krok w kierunku realizacji celu rosyjskiego rządu, jakim jest samowystarczalny przemysł elektroniczny. Nowy procesor Baikal, drugi w historii firmy, nosi nazwę BE-M1000. Jest to ośmiordzeniowa konstrukcja Arm, która skupia się na łączności. Pierwsza seria produkcyjna TSMC dostarczyła około 5000 chipów, które zostały wysłane do Baikal w jednej dużej i bardzo drogiej skrzyni.

Rosyjskie procesory ARM

Rosyjskie procesory ARM

Chociaż 5000 procesorów nie brzmi jak wystarczająco dużo, aby przyciągnąć zainteresowanie rynku, zwłaszcza od firmy, która jeszcze się nie sprawdziła, Baikal twierdzi, że już nawiązał współpracę z kilkoma producentami, aby wyprodukować komputery, które zostaną wprowadzone na rynek w ciągu kilku miesięcy. Głównym z nich jest iRU, największy krajowy integrator systemów w Rosji. Niedawno ogłosił on plany rozpoczęcia sprzedaży komputerów biurowych opartych na BE-M1000 w pierwszym kwartale 2022 roku. W ofercie firmy znajdzie się seria laptopów i komputerów typu small form factor pod marką Opal oraz seria komputerów AIO pod marką Agat.

Zobacz też: Specyfikacja Redmi Note 11 i Note 11 Pro w Sieci — średniaki wyraźnie ewoluują

iRU twierdzi, że ma już zapewnionych nabywców, wśród których są duże firmy pracujące na zlecenie rządu. W związku z tym komputery będą dostarczane z fabrycznie zainstalowanym oprogramowaniem zatwierdzonym przez rząd, w tym opartym na Linuksie Astra OS lub Red OS, alternatywnym pakietem Microsoft Office My Office oraz oprogramowaniem zabezpieczającym ViPNet SafeBoot. Tym samym mowa jest o sprzęcie wykorzystywanym przez rząd, a nie czymś, co w najbliższym czasie trafi do użytkowników domowych.  Skupmy się jednak na samym procesorze. Ten został wykonany w procesie 28 nm i składa się na niego osiem rdzeni Arm Cortex-A57, które pracują z częstotliwością 1,5 GHz. Posiada on 4 MB pamięci podręcznej L2 i 8 MB pamięci podręcznej L3. Za przetwarzanie grafiki odpowiada osiem rdzeni GPU Mali-T628, które celują w częstotliwość 700-750 MHz. Jego TDP wynosi 30-35 W, choć zapewne jest ono konfigurowalne. Dodatkowo został on wyposażony w dwukanałowy kontroler pamięci, który obsługuje do 32 GB pamięci DDR3 lub DDR4 oraz 16 linii PCIe 3.0. Może również obsługiwać sześć portów USB, dwa porty Ethernet 10 Gb i dwa porty Ethernet 1 Gb.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy