ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Tkanina wspomagająca oddychanie

Oddychające materiały to nic nowego, ale ten wspomaga płuca

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Naukowcy z MIT i Szwecji opracowali nową, zrobotyzowaną tkaninę, którą można wpleść w odzież. Tkanina może wyczuwać rozciąganie i ściskanie, dając natychmiastową dotykową informację zwrotną poprzez nacisk, rozciąganie boczne lub wibracje. Naukowcy uważają, że tkanina ta mogłaby zostać wykorzystana do produkcji odzieży wspomagającej kontrolę oddechu, jak i samo oddychanie.

Tkanina wspomagająca oddychanie

Tym samym tkanina taka mogłaby wspierać sportowców i piosenkarzy. Co jednak bardziej istotne, mogłaby pomóc ludziom, którzy są w trakcie rekonwalescencji po operacji lub chorobie, która wpływa na zdolność i wzorce oddychania. Włókno to wykonane jest z wielu warstw z kanałem na płyn w środku aktywowanym za pomocą systemów hydraulicznych lub pneumatycznych. System ten może kontrolować geometrię włókna poprzez zwiększanie ciśnienia i uwalnianie płynu wewnątrz kanału. W ten sposób po aktywacji włókna działają jak sztuczny mięsień. We włókna wplecione są również rozciągliwe czujniki zdolne do wykrywania i mierzenia stopnia rozciągnięcia włókien. Włókna są na tyle cienkie i elastyczne, że mogą być szyte, tkane lub dziane przy użyciu standardowych maszyn.

Zobacz też: Tauron wybudował 4 tysiące km sieci światłowodowej, by likwidować tzw. białe plamy

Naukowcy nazywają nowe włókna OmniFibers. Jego architektura wyróżnia się wieloma ważnymi cechami, z których kluczowym jest niska cena. MIT zauważa, że materiał jest również w stanie być uformowany w różne formy tkanin. Innym ważnym aspektem jest to, że materiał jest kompatybilny z ludzką skórą. Tym samym nie powoduje on podrażnień. Naukowcy zaprojektowali również swój materiał z szybkim czasem reakcji oraz wystarczającą wytrzymałością i elastycznością, aby zapewnić szybką informację zwrotną. 

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy