księżyc Europa jest podobna do Grenlandii

Na Europie potwierdzono kolejny stan skupienia wody – Hubble znów zaskakuje

2 minuty czytania
Komentarze

Jakiś czas temu kosmiczny Teleskop Hubble’a znalazł trwałą parę wodną w atmosferze Ganimedesa — czyli jednego z księżyców Jowisza. Teraz jednak nasze główne oko na Wszechświat dokonało podobnego odkrycia na powierzchni Europy. Tym samym ta lodowa kula stała się obiektem, na którym możemy znaleźć wodę w trzech podstawowych stanach skupienia.

Para wodna na Europie

Badania przeprowadzone przez naukowców korzystających z Hubble’a wykazały, że trwała para wodna jest obecna tylko na jednej półkuli Europy. Naukowcy wierzą, że odkrycie to poprawia nasze zrozumienie struktury atmosfery lodowych księżyców i pomaga przygotować się do przyszłych misji naukowych, które będą badać księżyce orbitujące wokół Jowisza. Ten gazowy olbrzym ma 79 znanych nam księżyców, chociaż nie wiadomo, czy wewnątrz jego pierścieni nie ukrywają się jeszcze jakieś duże obiekty. Ze wszystkich tych naturalnych satelitów, Europa jest szóstym co do wielkości. Gdyby nie to, że orbituje wokół Jowisza, to najprawdopodobniej przez długi czas obiekt ten byłby uznawany za planetę, gdyż jest większa od Plutona. Powierzchnia Europy jest pokryta lodem z pęknięciami i szczelinami. Średnia temperatura na powierzchni Europy wynosi -170 stopni Celsjusza. Księżyc ten ma także dość cienką atmosferę.

Zobacz też: Jak stworzyć swoją witrynę? Najlepsze kreatory stron internetowych

Naukowcy od dawna podejrzewali, że pod lodową skorupą Europy znajduje się rozległy ocean. Jednak po raz pierwszy astronomowie odkryli dowody na istnienie trwałej pary wodnej w atmosferze księżyca giganta. Para wodna została odkryta na półkuli, która zawsze jest zwrócona w przeciwną stronę, niż Jowisz. Naukowcy byli zaskoczeni odkryciem trwałej pary wodnej na Europie, ponieważ temperatury na jej powierzchni są tak niskie. Oczywiście już wcześniej para wodna była obserwowana na Europie. Jednak do tej pory miało to związek jedynie z działalnością gejzerów na księżycu, przez co ta dość szybko zamarzała.

Źródło: SlashGear

Motyw