ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Światłowód na Lubelszczyźnie

Facebook chce wzmocnić połączenie pomiędzy Europą, a USA

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Połączenie między USA i Europą jest tym najważniejszym na świecie kiedy bierzemy pod uwagę kable transkontynentalne. Mowa jest bowiem o dwóch regionach wywodzących się z tego samego kręgu kulturowego. Facebook chce je wzmocnić, dodając do niego kolejną nitkę. Celem tej inicjatywy jest drastyczna poprawa prędkości transferu danych między tymi dwoma regionami.

Światłowód Facebooka między USA i Europą

Światłowód Facebooka między USA i Europą

Kabel będzie składał się z 24 par włókien, zdolnych do transmisji pół Petabita na sekundę. Jeśli budowa kabla się powiedzie, to będzie to najszybsze połączenie transkontynentalne. Oczywiście Facebook nie będzie budować ten kabel sam. Gigant nie ma wiedzy i infrastruktury, aby to zrobić. Ma za to dość pieniędzy. Dlatego też zlecił to zadanie firmie NEC (dawniej znany jako Nippon Electronic Company). Ta międzynarodowa korporacja z korzeniami w Japonii specjalizuje się w tego rodzaju technologii. Firma ta chwali się, że wyprodukowanym przez nią światłowodem można by opleść ziemię osiem razy.

Zobacz też: Już ponad 20 smartfonów nieoficjalnie poznało, czym jest Android 12!

Oczywiście nie wiadomo, ile potrwa budowa samej sieci. Jednak zlecenie jej budowy temu konkretnemu wykonawcy daje spore szanse na powodzenie przedsięwzięcia. Nie należy także zapominać, że sama inicjatywa — chociaż niezwykle kosztowna — na pewno Facebookowi się opłaci. Jak na razie nie wiadomo jeszcze, który dokładnie kraj zostanie podłączony do tej nitki. Chociaż raczej oczywiste jest to, że padnie na jeden z położonych nad Oceanem Atlantyckim. 

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy