ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Im cieńszy nanomateriał tym bardziej miękki

Im cieńszy nanomateriał, tym bardziej miękki? Wykazali to naukowcy

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Naukowcy z Polski i Hiszpanii wykazali, że im cieńszy nanomateriał, tym jest bardziej miękki. Ich zdaniem to zaleta przy projektowaniu elastycznej elektroniki. Do tej pory na przykładzie grafenu uznawano, że mniejsza liczba warstw atomowych oznacza, że materiał jest twardszy i wytrzymalszy. Badacze udowodnili, że nie jest to regułą.

Im cieńszy nanomateriał tym bardziej miękki

Naukowcy pod lupę wzięli diselenek molibdenu (MoSe2). To jeden z tzw. materiałów van der Waalsa, które dosyć łatwo jest odwarstwiawiać i dojść do grubości kilku nanometrów. Choć powszechna opinia jest taka, że twardość materiałów zbudowanych z jednej lub kilku warstw atomowych przewyższa parametry pełnowymiarowych odpowiedników, to badania pokazały, że nie zawsze tak jest. Podczas przejścia od materiału objętościowego do materiału o grubości trzech warstw molekularnych badany materiał zmiękł o około 30%.

Miękki materiał wprawdzie ma mniejszą wytrzymałość na rozerwanie, ale z drugiej strony jest bardziej giętki, co jest zaletą przy projektowaniu elastycznej elektroniki, która już wkrótce może zastąpić elektronikę opartą na krzemie — mówi dr hab. Bartłomiej Graczykowski, prof. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który kierował omawianymi badaniami. Jak tłumaczy, poszukiwanie nanomateriału, który może być alternatywą dla krzemu, to badanie głównie właściwości elektrycznych, a także cieplnych i mechanicznych. Z jednej strony wyznacznikiem jest tutaj duża wytrzymałość mechaniczna, z drugiej jednak zależy nam na skończonym czasie życia i prostym recyklingu takiego materiału. Nauka o nanomateriałach się prężnie rozwija, ale to wciąż głównie etap badań podstawowych — mówi dr hab. Bartłomiej Graczykowski.

Czytaj także: Apple AirPods w nowej wersji – ta premiera nie jest pewna

Badania pod kierunkiem dra hab. Graczykowskiego prowadzone są na Uniwersytecie Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu oraz w Katalońskim Instytucie Nanonauki i Nanotechnologii (ICN2) w Barcelonie w Hiszpanii. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Advanced Materials.

źródło: Nauka w Polsce

Sprawdź najnowsze wpisy