ile smartfonów ma 5G

Jaką część smartfonów dostępnych w sklepach stanowią urządzenia z 5G?

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Coraz więcej smartfonów ma w specyfikacji obsługę sieci 5G – postanowiliśmy sprawdzić, ile dokładnie urządzeń w polskich sklepach z elektroniką może się tym pochwalić. Przejrzeliśmy strony internetowe najpopularniejszych sklepów i obliczyliśmy, jaką część wszystkich smartfonów w ofercie stanowią modele pozwalające na korzystanie z sieci nowej generacji. Oto wyniki.

Ile smartfonów dostępnych w polskich sklepach ma 5G?

Szukając sklepów do naszego porównania, wybieraliśmy takie, których strony internetowe pozwalają na filtrowanie pod względem dostępności produktów. To konieczne, ponieważ wiele sieci elektromarketów nie usuwa ze swoich witryn urządzeń, których od dawna nie można już kupić, co mocno fałszowałoby wyniki. Oto dane, które udało nam się znaleźć:

  • RTV EURO AGD: 266 smartfonów, z czego 142 obsługuje 5G (ok. 53%)
  • Media Markt: 257 smartfonów, w tym 121 z obsługą 5G (ok. 47%)
  • Komputronik: 302 smartfony, z czego 170 obsługuje 5G (ok. 56%)
  • OleOle: 249 smartfonów, w tym 130 obsługujących 5G (ok. 52%)
  • Neonet: 331 smartfonów. 130 obsługuje 5G (ok. 39%)

Pod uwagę braliśmy tylko te urządzenia, które aktualnie są dostępne w sklepach internetowych z szybką wysyłką. Pominęliśmy modele niedostępne, wystawione jako oferty z outletu czy te, które można kupić jedynie w pojedynczych salonach stacjonarnych. Różnice między poszczególnymi sklepami są zauważalne. W uproszczeniu można jednak powiedzieć, że smartfony z 5G stanowią ok. połowę modeli możliwych do natychmiastowego zamówienia.

Czytaj także: 5 pytań o smartfony, na które nie ma prostej odpowiedzi

Trzeba jednak pamiętać, że oferty poszczególnych sklepów często ulegają zmianom. Czasami ten sam model występuje więcej niż raz, bo posiada różne warianty kolorystyczne. Powyższe dane warto więc traktować orientacyjnie, a nie jako ostateczną wyrocznię.

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy