ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Inteligentna laska dla niewidomych

Oto inteligentna laska dla niewidomych, dzięki której już nigdy się nie zgubią

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda skonstruowali laskę, która może być bardzo przydatna dla osób niewidomych lub niedowidzących. Urządzenie kosztuje około 400 dolarów i jest wyposażone w rolki, które sterują ręką niewidomego niczym pies przewodnik. Naukowcy wykorzystali w projekcie technologię zaprojektowaną dla pojazdów autonomicznych, aby bezpiecznie i efektywnie prowadzić osoby niedowidzące przez środowisko.

Inteligentna laska dla niewidomych

Inteligentna laska dla niewidomych

Laska została zaprojektowana tak, aby pomóc użytkownikowi wykryć wszelkie przeszkody na jego drodze i z łatwością poruszać się wokół nich w pomieszczeniach i na zewnątrz. Jedną z największych zalet nowej laski jest to, że jest ona znacznie tańsza od podobnych rozwiązań tego typu. Niektóre z poprzednich inteligentnych lasek były niezwykle ciężkie, ważyły dużo i kosztowały nawet 6000 dolarów. Nowa laska wykorzystuje najnowocześniejsze czujniki i waży zaledwie 1,5 kg. Można ją zbudować w domu z ogólnodostępnych części i oprogramowania open-source za cenę około 400 dolarów. Celem naukowców było stworzenie przenośnej i łatwej w obsłudze laski dla setek milionów ludzi na całym świecie, którzy mają problemy ze wzrokiem.

Zobacz też: Nowy widżet i Mapy Google – będzie znacznie wygodniej korzystać z aplikacji

Wśród czujników wykorzystywanych przez laskę jest LIDAR służący do pomiaru odległości od przeszkód, aby pomóc użytkownikom w nawigacji wokół tych przeszkód. Dodatkowe czujniki obejmują GPS, akcelerometry, magnetometry i żyroskopy. Czujniki te współpracują ze sobą, aby monitorować pozycję użytkownika, prędkość, kierunek i inne dane. Laska posiada również swoje algorytmy nawigacyjne oparte na sztucznej inteligencji, podobne do technologii jednoczesnego lokalizowania i mapowania. Na czubku laski znajduje się zmotoryzowane koło wielokierunkowe zaprojektowane tak, aby pozostawać w stałym kontakcie z podłożem. Kółko to jest krytycznym elementem systemu i prowadzi użytkownika poprzez delikatne pociągnięcia w lewo lub w prawo wokół przeszkód. Zintegrowana funkcja GPS może prowadzić użytkownika do konkretnych miejsc.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy