ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
FAST odkrył najwięcej FBR

Chiński radioteleskop FAST przeszedł najśmielsze oczekiwania – to prawdziwy rekordzista

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Pięćsetmetrowy chiński radioteleskop sferyczny (FAST) został wykorzystany do wykrycia ponad 1600 niezależnych transmisji Fast Radio Burst (FRB). Chińscy astronomowie w ciągu 47 dni wykryli ogromną liczbę sygnałów pochodzących z FRB 121102. W sumie chińscy radioastronomowie wykryli 1652 niezależnych wybuchów w ciągu 47 dni, począwszy od 29 sierpnia 2019 roku. Tym samym pobił rekord, w tym zakresie przyczyniając się przy tym do rozwoju nauki.

FAST odkrył najwięcej FBR

FAST odkrył najwięcej FBR

Astronomowie twierdzą, że jest to największy zestaw zdarzeń FRB, jaki kiedykolwiek odkryto. Łączna liczba 1652 odkrytych wybuchów to więcej niż to, co zostało zgłoszone we wszystkich innych publikacjach razem wziętych. Dzięki tak dużemu zestawowi naukowcy byli w stanie po raz pierwszy określić charakterystyczną energię i rozkład energii. Dane te pomagają astronomom zrozumieć, co napędza te zdarzenia. Co prawda samo pochodzenie FRB pozostaje tajemnicą. Pewne jest tylko to, że eksplozje mogą być bardzo krótkie, trwające zaledwie jedną tysięczną sekundy. Pomimo tak krótkiego czasu trwania, FRB może wyprodukować tyle energii w tym ułamku sekundy, ile Słońce produkuje w ciągu roku. Pomimo nowych danych zebranych przez chińskich astronomów, źródło FRB wciąż pozostaje nieznane.

Zobacz też: Poznaliśmy pierwsze filmy i seriale, które trafią na Netflixa w listopadzie. Ależ to będzie wspaniały miesiąc!

Istnieje wiele teorii na temat tego, co powoduje powstawanie FRB, włączając w to obce cywilizacje. Jednak większość naukowców uważa, że stoi za nimi jakaś naturalna przyczyna. Najbardziej prawdopodobne scenariusze dla źródła FRB to hiper namagnesowane gwiazdy neutronowe, czarne dziury i kosmiczne struny pozostałe po Wielkim Wybuchu. 

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy