ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Największe asteroidy w Układzie Słonecznym

Oto 42 największe planetoidy w Układzie Słonecznym – wyglądają groźnie

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Nasz Układ Słoneczny jest wypełniony asteroidami o różnych kształtach i rozmiarach. Wiele z nich znajduje się pasie asteroid, inne zaś znajdziemy w pozostałych obszarach. Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) udostępniło obraz 42 największych asteroid w Układzie Słonecznym. Wszystkie zostały sfotografowane za pomocą aparatury o niezwykle zabawnej, ale i trafnej nazwie: Very Large Telescope (VLT). Na liście znajdziemy największe obiekty w pasie asteroid pomiędzy Marsem a Jowiszem.

Największe asteroidy w Układzie Słonecznym

Obrazy pokazują, że asteroidy mają bardzo zróżnicowane kształty, chociaż większość z nich od biedy można określić jako kuliste. O ile nagniemy definicję kuli do granic możliwości. Choć miło jest zobaczyć zdjęcia różnych asteroid w Układzie Słonecznym, to prawdziwym powodem ich obserwacji jest część wysiłków astronomów mających na celu prześledzenie ich pochodzenia. Warto także podkreślić, że do tej pory tylko trzy największe obiekty pasa głównego zostały w miarę dobrze zobrazowane przez misje kosmiczne. Należą do nich Ceres, Westa i Lutetia. Jednak obserwacje prowadzone przez ESO dostarczyły ostrych obrazów znacznie większej liczby obiektów w obrębie pasa asteroid.

Zobacz też: Rendery case na Samsunga Galaxy S22 Ultra zdradzają ważny szczegół na temat nadchodzącego smartfona

Astronomowie twierdzą, że większość z 42 obiektów, które zobrazowali w ramach tej próby, ma rozmiar większy niż 100 kilometrów. Co ciekawe, zespół zaobserwował prawie wszystkie asteroidy w pasie o rozmiarach większych niż 200 kilometrów, zbierając dane na temat 20 z 23 asteroid w tym przedziale. Dwie największe z nich to Ceres i Westa, mierzące odpowiednio około 940 kilometrów i 520 kilometrów średnicy. Dwie najmniejsze asteridy na liście to Urania i Ausonia, każda o średnicy około 90 kilometrów. Wartym odnotowania obiektem jest zaś Kleopatra, która ma kształt kości. Astronomowie biorący udział w projekcie zauważyli szeroki zakres gęstości planetoid, co sugeruje, że ich skład jest bardzo zróżnicowany.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy