ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Regulacje prawne pracy zdalnej

Rynek PC miał wyhamować i notować coraz większe spadki – rzeczywistość zaskakuje

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Komputery PC, których definicja obejmuje stacje robocze, komputery stacjonarne i standardowe laptopy były kiedyś uważane za ginący gatunek. Nie brakowało szumnych ogłoszeń dotyczących ich końca i nadejścia ery post-PC. Początkowo popularyzacja tabletów, a później coraz większe i mocniejsze spmartfony, oraz przenoszenie zasobów obliczeniowych do chmury uważano za przyczynę nieuchronnego, ale powolnego upadku rynku PC. A potem nadszedł rok 2020 i COVID-19, które zweryfikowały te poglądy. Pandemia była czymś, co doprowadziło do odrodzenia tego rynku i obecnie notuje on szósty z rzędu kwartał wzrostu, choć analitycy już od początku roku przewidują spadki.

Rynek PC wciąż rośnie

Rynek PC wciąż rośnie

Notebooki, do których nie zaliczają się tablety z możliwością odłączenia klawiatury i tablety z odpowiednim etui, były głównym motorem napędowym wzrostu PC w ciągu ostatniego półtora roku. Pandemia, która zmusiła wszystkich do pozostania w domach na jakiś czas, zmieniła również rynek komputerów osobistych, sprawiając, że komputery stały się nie tyle modne, ile konieczne ze względu na zdalną pracę i naukę. Spowodowało to wzrost sprzedaży komputerów osobistych — w trzecim kwartale 2021 roku odnotowano wzrost o 3,9% w porównaniu z tym samym okresem w roku poprzednim, który już był rekordowy.

Zobacz też: iPad Air pokazuje wszystko, co jest nie tak z ofertą tabletów Apple

IDC ostrzega jednak, że nie wszystko jest usłane różami i w rzeczywistości sytuacja zaczyna zwalniać, a nawet spadać. Te same warunki, które spowodowały skokowy wzrost rynku PC, będą powodować problemy w dłuższej perspektywie. Na przykład gwałtowny wzrost popytu na komputery PC przyczynił się do niedoborów komponentów i dostaw, których obecnie doświadczamy. Braki jednak nie powodują, że komputery przestają być potrzebne. Nasze biura coraz częściej znajdują się w domowym zaciszu, zamiast w zatłoczonym open space i rynek nie pozostanie na to obojętny.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy