ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
WSL w Microsoft Store

Dostęp do podsystemu Linuksa na Windows 11 będzie prostszy, niż na Windows 10

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Narzędzie Microsoftu Windows Subsystem for Linux (WSL) jest dostępne w pewnej formie już od lat. Pozwala ono użytkownikom na uruchomienie pełnego środowiska linuksowego — a co za tym idzie narzędzi i oprogramowania linuksowego — bezpośrednio w systemie Windows. Nie trzeba się martwić o podwójne uruchamianie systemu lub konfigurowanie zasobochłonnej maszyny wirtualnej. Teraz, wraz z premierą systemu Windows 11, dostęp do WSL stał się prostszy, niż kiedykolwiek.

WSL w Microsoft Store

Oczywiście nigdy nie był to trudny proces. Dla kogoś, kto potrzebował WSL do pracy dostęp do niego był dziecinnie prosty. Sam Microsoft utrzymuje zestaw łatwych do naśladowania instrukcji instalacji w dokumentacji WSL. Wymagało to podstawowej wiedzy i znajomości linii poleceń, której przeciętny użytkownik może nie posiadać, jednak ktoś, kto używa narzędzi Linuxa czuje się w takiej sytuacji jak ryba w wodzie. Jest to więc bardziej zachęta ze strony  Microsoftu, żeby zajrzeć do sklepu, chociaż kompletni laicy również dzięki temu mogą się zainteresować WSL.

Zobacz też: Fałszywe strony internetowe KGHM namawiają do podejrzanych inwestycji

Aplikacja trafiła do sklepu z myślą o Windowsie 11, jednak użytkownicy 10 również mogą ją pobrać. A przynajmniej o ile mają system w wersji 22000.0 lub wyższej. Warto tu dodać, że wersja WSL spoza sklepu wspiera systemy o numerach od 19041 włącznie. Sana aplikacja zajmuje zaledwie 442 MB, więc pod  tym względem jest jednym z tych programów, których nawet nie zauważymy. Warto jeszcze podkreślić, że obecni użytkownicy WSL nie są zobowiązani do pobrania wersji MS Store i ich wersja wciąż będzie wspierana, a przynajmniej na razie.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy