ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Miasto na Marsie Marsjańska kolonia w Izraelu

Marsjańska kolonia powstała w… Izraelu – ten eksperyment może nas wiele nauczyć

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Austriackie Forum Kosmiczne rozpoczęło trwający miesiąc eksperyment, który ma symulować warunki panujące w kolonii na Marsie. Symulacja Marsa AMADEE-20 jest prowadzona w kraterze Ramon w Izraelu. Program był pierwotnie planowany na 2020 rok, ale został opóźniony z powodu pandemii Covid-19.

Marsjańska kolonia w Izraelu

Marsjańska kolonia w Izraelu

Ten etap eksperymentu jest częścią większego programu badawczego, który rozpoczął się w 2018 roku i będzie trwał do 2028 roku. Jego celem jest opracowanie sprzętu i harmonogramów pracy dla przyszłych ludzko-robotycznych misji powierzchniowych na Czerwoną Planetę. AMADEE opiera się na programie PolAres, który obejmował 11 dużych międzynarodowych analogowych kampanii terenowych na Marsie. Wspólnie, misje te pomogły stworzyć symulator kombinezonu kosmicznego Aouda, program łazików i wiele innych rozwiązań. Skupmy się jednak na AMADEE-20 Mars.

Zobacz też: Ulubione funkcje zniknęły w Windows 11! Oto pełna lista usuniętych opcji

Etap ten jest fazą izolacyjną programu, w której sześcioosobowa ekipa terenowa będzie żyła w izolacji przez następny miesiąc wewnątrz habitatu. W tym czasie przeprowadzą oni około 20 eksperymentów naukowych w terenie. Jedynym punktem zewnętrznego kontaktu międzyludzkiego dla załogi będzie Centrum Wsparcia Misji, które wprowadzi 10-minutowe opóźnienie w komunikacji, aby zasymulować czas, jaki zajmuje sygnałom podróż z Ziemi na Marsa. Niemniej jednak, członkowie załogi będą mieli stale monitorowane funkcje życiowe i będą pod stałym nadzorem wideo, aby lepiej zrozumieć ludzki element misji. Mimo to warto pamiętać, że przebywanie na Izraelskiej pustyni dla psychiki człowieka to raczej nie to samo, co przebywanie daleko od Ziemi bez szans na jakiekolwiek wsparcie, a zdjęcie hełmu oznacza pewną śmierć.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy